Άρης- Λάρισα 70-52: Διπλή νίκη (vid)

Ο Άρης δε νίκησε απλώς άνετα (70-52) τη Λάρισα αλλά ντουμπλάρισε και τις επιτυχίες του απέναντί της κάτι που του δίνει πλέον το απόλυτο πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Άρης- Φλιώνης
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Υπενθυμίζουμε ότι ο Άρης είχε νικήσει 88-84 και στη Λάρισα στον αγώνα του πρώτου γύρου. Τώρα τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα χάρη στην πολύ καλή αμυντική παρουσία της ομάδας του Σάββα Καμπερίδη. Αλλά και στη συνολικά πολύ καλή της παρουσία από το 13’ και μετά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η άμυνα που έπαιξε ο Άρης στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά και η πολύ καλή και ομαδική δουλειά στην επίθεση επίσης, ήταν τα στοιχεία που μετέτρεψαν τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Άρης είχε μια εξαιρετική δεύτερη περίοδο και για το λόγο αυτό κατάφερε να χτίσει μια καλή διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (40-29). Παίρνοντας μάλιστα λύσεις από πολλούς παίκτες κι έχοντας πρώτο σκόρερ τον Δημήτρη Φλιώνη (8π). Η Λάρισα με τον Σμιθ σε ηγετικό ρόλο ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 13’ (σκορ 26-26) αλλά στα επτά τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης έκανε επιμέρους σκορ 14-3 και πήρε μια καλή διαφορά. Ο Άρης έφτασε στο 53-33 στο 26’30’’ με σερί 9-0. Πλέον ο αγώνας είχε χάσει το ενδιαφέρον του αλλά το καλό για τους γηπεδούχους ήταν ότι συνέχισαν με την ίδια ενέργεια και τον ίδιο ρυθμό ως το τέλος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Άρης περιόρισε τη Λάρισα σε 7 πόντους στην 2η περίοδο και σε 8 στην 3η. Σύνολο 15 πόντους σε 20 λεπτά.

O MVP: Ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς που κυριάρχησε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 40-29, 56-37,  70-52

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 8, Κουζέλογλου 13, Τσάλμερς 7, Ντραγκίσεβιτς 14, Ντεκόζι 12, Σταμάτης, Σλαφτσάκης 2, Μιλόσεβιτς 6, Χαριτόπουλος, Σιδηροηλίας 3, Καλαϊτζίδης, Λιτλ 5

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 2, Γουάσινγκτον 4, Ρας 6, Κώττας, Μούρτος 2, Σμιθ 16, Καμάρας 2, Γουόσπαν 7, Καμπερίδης 10, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 2, Γκόρντον 2