Άρης-Ολυμπιακός 64-68: Έκανε τα εύκολα, δύσκολα

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν δύσκολη τη ζωή τους στη Θεσσαλονίκη

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων στο ημίχρονο, αλλά έπαιξε με τη… φωτιά, παίρνοντας στο τέλος μια αγχωτική νίκη επί του Άρη, 68-64, φθάνοντας στην 4η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League.

Ο Άρης, στο τέλος δεν είχε τις λύσεις και την εμπειρία για να φθάσει στην ανατροπή, γνωρίζοντας την 3η ήττα.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν δύο πρόσωπα στο «Nick Galis Hall», όπου η παρουσία των φίλων του Άρη, ήταν απογοητευτική. Και αυτά τα σκαμπανεβάσματα των παικτών του Ολυμπιακού, δημιουργούν προβληματισμό.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι στον αγώνα και βασιζόμενοι στην καλή άμυνα προηγήθηκαν με 13 πόντους στο 10′ (12-25) και με 16π. στο ημιχρόνου (28-44).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η εικόνα άλλαξε. Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Τζόουνς  (τέσσερα σερί τρίποντα), μείωσαν σε 40-48 (24’),  με τους φιλοξενούμενους να έχουν χάσει το ρυθμό τους, και να μπαίνουν στην 4η περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (47-56).

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 60-49 (32’), όμως με σερί πόντους από Κάιζερ και Χάρις, ο Άρης μείωσε σε 65-60, στο 37’

Ένα προσωπικό καλάθι του Σπανούλη, έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 68-62 (38:30) και παρά το λάθος του Τουπάν, με τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, και ένα λεπτό στο χρονόμετρο, ο Άρης αστόχησε για να μειώσει ακόμα περισσότερο και οι «ερυθρόλευκοι» έφθασαν στη νίκη.

Πριν από τον αγώνα, η ΚΑΕ Άρης, τίμησε με ανθοδέσμη τους Ντέιβιντ Μπλατ και Αλέξανδρο Βεζένκοφ για την προσφορά τους στην ομάδα, καθώς ήταν η πρώτη φορά που τέθηκαν αντίπαλοί της από την αποχώρησή τους το 2010 και το 2015 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 12-25,  28-44. 47-56, 64-68

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9 (1), ΜακΓκι 4, Μπελ 4, Χάρις 2, Νταλό 7, Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης 7, Χριστίδης, Τζόουνς 25 (6), Κάιζερ 6, Αγγέλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ 7 (1), Σπανούλης 11 (1) (5ασίστ.), Μιλουτίνοφ 4, Παπανικολάου 7, Γουίλιαμς Γκος 8, Πρίντεζης 11, Μπόγρης, Μάντζαρης 4 (1), Τουπάν 3 (1), Τίμα 3 (1), ΛεΝτέι 10.