Άρης- ΠΑΟΚ 71-77: Τρέλα μες στο μυαλό

Ο ΠΑΟΚ με επική ανατροπή στην τελευταία περίοδο και σωστή αντίδραση όταν ο Άρης ξαναπέρασε μπροστά, νίκησε για δεύτερη φορά (77-71) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ο Έλστον Τέρνερ ήταν ο παίκτης- κλειδί στην τελευταία περίοδο με προσωπικές φάσεις στην επίθεση. Ο Τζος Κάρτερ έβαλε το καθοριστικό τρίποντο 48’’ πριν το τέλος κι ενώ ο Άρης...

Άρης- ΠΑΟΚ
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο ΠΑΟΚ με επική ανατροπή στην τελευταία περίοδο και σωστή αντίδραση όταν ο Άρης ξαναπέρασε μπροστά, νίκησε για δεύτερη φορά (77-71) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Ο Έλστον Τέρνερ ήταν ο παίκτης- κλειδί στην τελευταία περίοδο με προσωπικές φάσεις στην επίθεση. Ο Τζος Κάρτερ έβαλε το καθοριστικό τρίποντο 48’’ πριν το τέλος κι ενώ ο Άρης είχε αντιδράσει και είχε περάσει ξανά μπροστά. Τρομερό 17-2 στα πρώτα 7’ της τελευταίας περιόδου για τον «Δικέφαλο του Βορρά» που έφερε τούμπα το ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο τρομερό 7λεπτο της τελευταίας περιόδου για τον ΠΑΟΚ όταν με σούπερ άμυνα πήρε την αυτοπεποίθηση. Και κυρίως αποσυντόνισε τους αντιπάλους του.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο ΠΑΟΚ άρχισε πολύ καλά τον αγώνα και με τον Γιώργο Καμπερίδη να έχει 2/2 τρίποντα προηγήθηκε 11-2 στο 4ο λεπτό και 14-4 στο 5’30’’.  Με τον Άρη να έχει 0/6 τρίποντα και τον ΠΑΟΚ αντίστοιχα 4/6, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 22-10 στο 8’.

Ο Άρης κράτησε τον ΠΑΟΚ για περίπου 4 λεπτά χωρίς καλάθι και με επιμέρους σκορ 6-0 μείωσε σε 26-21 στο 13’30’’. Η καλή άμυνα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά σ’ αυτό το διάστημα καθώς μείωσαν σε 33-31 και ισοφάρισαν σε 35-35 με 1’20’’ για το τέλος του ημιχρόνου.

Στο εικοσάλεπτο το σκορ ήταν στο 37-37 με τον Φλιώνη, τον Λιτλ και (αμυντικά) τον Σλαφτσάκη να έχουν αλλάξει το παιχνίδι του Άρη.

Με 7’14’’ για το τέλος της 3ης περιόδου μετά από τρίποντο του ΝτεΚόζι ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (42-41). Με την άμυνα να λειτουργεί άριστα και με σερί 9-0 ο Άρης ξέφυγε με 48-41 στο 24’30’’.  Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +11 (σκορ 54-43).

Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε πολύ στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 15-2 προηγήθηκε 66-63 με 3’39’’ για το τέλος του αγώνα. Με 17-2 πλέον και τον Τέρνερ πρωταγωνιστή ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 68-63 στο 37’ και ο Άρης έμοιαζε να έχει αποσυντονιστεί. Όμως με 1’40’’ για το τέλος ο Άρης έβγαλε καλή άμυνα και ο ΝτεΚόζι τον έφερε σε απόσταση βολής (70-69 για τον ΠΑΟΚ). O Μπιτς αστόχησε στο τρίποντο και (ξανά) ο ΝτεΚόζι έβαλε μπροστά τον Άρη με 71-70. Ο Τζος Κάρτερ απάντησε με τρίποντο (71-73). Ο Λιτλ αστόχησε και ο Μπιτς με 2/2 βολές έστειλε τον ΠΑΟΚ στο 75-71 με 23’’ να απομένουν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Τέρνερ πέτυχε τους 13 από τους 17 πόντους του στην τελευταία περίοδο και τους μισούς από τους 26 του ΠΑΟΚ. Στο επιμέρους 26-10 της τέταρτης περιόδου.

O MVP: Ο Έλστον Τέρνερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26,  37-37, 61-51, 71-77

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 13, Κουζέλογλου 4, Τσάλμερς 11, Ντραγκίσεβιτς 11, ΝτεΚόζι 9, Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Μιλόσεβιτς 6, Χαριτόπουλος, Λιτλ 11

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης):  Μπιτς 6, Λοβ 8, Γκρίφιν 8, Κακλαμανάκης 10. Καμπερίδης 8, Κονατέ 1, Μαργαρίτης 6, Κάρτερ 13, Τέρνερ 17