Χολαργός – Λαύριο 73-66: «Καθάρισαν» οι Τάλτον, Γιάνκοβιτς

Ο Χολαργός επικράτησε 73-66 της Κύμης στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης», φτάνοντας ακόμα πιο κοντά στα πλέι οφ, στην παρθενική σεζόν του στην Basket League. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν  το σκορ, όμως ακολούθησε σερί 12-0 του Χολαργού και προηγήθηκε 12-2 στο 4’. Η ομάδα της Εύβοιας απάντησε με σερί 8-0, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά...

Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Χολαργός επικράτησε 73-66 της Κύμης στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης», φτάνοντας ακόμα πιο κοντά στα πλέι οφ, στην παρθενική σεζόν του στην Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν  το σκορ, όμως ακολούθησε σερί 12-0 του Χολαργού και προηγήθηκε 12-2 στο 4’. Η ομάδα της Εύβοιας απάντησε με σερί 8-0, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά στο 23-16. Οι Γιάνκοβιτς (8 π.), Αγκμπελέσε (6π.) και Λαβ (6π.) ξεχώρισαν από τον Χολαργό, ο οποίος είχε και 6 ριμπάουντ παραπάνω. Από την άλλη, ο Σαγκς (8 π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο  ξεκίνησε με τη διαφορά να παραμένει στο ίδιο επίπεδο, μέχρι να «τρέξει» η Κύμη εντυπωσιακό σερί 0-8 σε μόλις ενάμισι λεπτό, ισοφαρίζοντας 34-34 στο 17’. Το ημίχρονο έκλεισε στο 38-35, με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς (11π.) να είναι ο κορυφαίος του αγώνα.

Μετά τη διακοπή του ημιχρόνου, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη διατήρησε το προβάδισμα και επιχείρησε να «καθαρίσει» το παιχνίδι, δίχως όμως επιτυχία. Η τρίτη περίοδος την βρήκε μπροστά με 5 πόντους (52-47).

Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού προσπέρασε στο σκορ στο 34’με 55-56, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με επιμέρους σκορ 9-2. Στα τελευταία λεπτά, ο Οκερέαφορ πέτυχε κρίσιμα καλάθια ανοίγοντας την διαφορά, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 73-66.

Με αυτή τη νίκη ο Χολαργός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 10-11, ενώ από την άλλη η Κύμη υποχώρησε στο 5-16.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-35, 52-47, 73-66

Χολαργός (Α. Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 10 , Γιάνκοβιτς 17, Οκερέαφορ 9, Αγκμπελέζε 8, Χόκινς 4, Τάλτον 18, Λοβ 7

Κύμη (Ι. Κουτσός): Χόρτον 10, Σαγκς 18, Ουάσινγκτον 5, Γουίλιαμς 6, Καρινιάουσκας 14, Πουλιανίτης 3, Μαραγκός 3, Τουντζιαράκης 7