Ήφαιστος- Πανιώνιος 79-74: Με την υπογραφή του Σμιθ (vid)

Ήφαιστος- Πανιώνιος: Ο Ήφαιστος Λήμνου αντέδρασε μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και επικράτησε στο “Νίκος Σαμάρας” με 79-74 επί του μαχητικού Πανιώνιου στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League.  Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια για τον Ήφαιστο. Η ομάδα του Σωτήρη Μανώλοπουλου έφτασε τις 9 νίκες και έχει εδραιωθεί...

Ήφαιστος- Πανιώνιος
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ήφαιστος- Πανιώνιος: Ο Ήφαιστος Λήμνου αντέδρασε μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και επικράτησε στο “Νίκος Σαμάρας” με 79-74 επί του μαχητικού Πανιώνιου στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια για τον Ήφαιστο. Η ομάδα του Σωτήρη Μανώλοπουλου έφτασε τις 9 νίκες και έχει εδραιωθεί για τα καλά στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας της Basket League. Αντίθετα απότομη προσγείωση για τον Πανιώνιο (6-9 νίκες- ήττες).

Ο Ήφαιστος μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας. Μάλιστα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται και με 15 πόντους (45-30 στο 18ο λεπτό). Ο Πανιώνιος έβγαλε αντίδραση και έτρεξε ένα επιμέρους σερί που διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου 46-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ μπήκε με το “πόδι πατημένο στο γκάζι” και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Όχι μόνο αυτό αλλά με το λέι απ του Καμαριανού 4 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με 53-52.

Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου το παιχνίδι είχε αποκτήσει χαρακτήρα ντέρμπι, με τον Ήφαιστο να έχει καλύτερες επιλογές στην επίθεση.

Ο Ήφαιστος στην τελευταία περίοδο μπήκε αποφασισμένος και με τους Σμιθ και Έβας να είναι σε τρομερή βραδιά κατάφερε να ανακτήσει και πάλι το προβάδισμα.

Ο Πανιώνιος με τον Σαμάρντο Σάμιουελς να είναι εξαιρετικός δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι και μέχρι το τελευταίο λεπτό κυνηγούσε τη νίκη και να φύγει με το διπλό από εκεί.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης “πληγώθηκε” από τις πολλές άστοχες βολές, αλλά και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι γηπεδούχοι.

Ήφαιστος- Πανιώνιος- Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-38, 61-56, 79-74

Ήφαιστος (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 12 (2/8 τρίποντα), Έβανς 14 (7/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 18 (1/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πελεκάνος 2, Χάνονς 4 (2/7 σουτ), Σταμάτης 3 (1), Τσαϊρέλης 11 (2/7 δίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Διαμαντάκος, Γκίλμπερτ 6 (2/6 τρίποντα), Μούρτος 9 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Πανιώνιος (Γαβριήλ): Ντουρέν 8 (2/3 δίποντα, 4/6 βολές), Βεργίνης 17 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σουίτνι 5 (1), Καμαριανός 3, Σάμουελς 24 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/15 βολές, 8 ριμπάουντ), ΜακΓκίλ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πέτροβιτς, Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 6 (2), Λαμπρόπουλος 6 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)