Ιωνικός- Άρης 68-64: Πολύτιμη νίκη για τους Νικαιώτες

Ο Ιωνικός είχε περισσότερες λύσεις αλλά και λιγότερη νευρικότητα από τον Άρη με αποτέλεσμα να φτάσει στην τέταρτη νίκη του στην Basket League

Ιωνικός
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο λιγότερο νευρικός αλλά και με περισσότερες λύσεις Ιωνικός επικράτησε 68-64 του Άρη στο κλειστό του «Πλάτωνα» και πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη, την τέταρτη στη φετινή Basket League. Πήγε να βρει λύσεις από τη ζώνη ο Άρης αλλά «πληγώθηκε» από τις απουσίες του αλλά και από τα λάθη του.

Πλέον ο Ιωνικός βρίσκεται στο 4-6 και έχει… επανέλθει για τα καλά ενώ ο Άρης υποχώρησε στο 3-6. Πάρτι στα επιθετικά ριμπάουντ για τους νικητές αφού οι Θεσσαλονικείς είχαν απουσίες και προσπάθησαν με τη ζώνη να ελέγξουν την κατάσταση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Όπως ακριβώς τα γράψαμε στην αρχή: Ο Ιωνικός είχε περισσότερες λύσεις και ήταν λιγότερο νευρικός από τον Άρη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Τα επιθετικά ριμπάουντ (9 στο σύνολο) του Ιωνικού ήταν καθοριστικός παράγοντας στην 1η περίοδο όταν και ο Ιωνικός προηγήθηκε 18-14. Οι μισοί πόντοι ήταν από επιθετικά ριμπάουντ που κάλυπταν την αστοχία (7/22 σουτ εκ των οποίων 1/7 τρίποντα).

Οι Νικαιώτες άρχισαν να βρίσκουν επιθετικές λύσεις από διαφορετικούς παίκτες στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να χτίσουν μια καλή διαφορά (30-22) στο 15’.

Η ζώνη του Άρη έφερε αποτελέσματα καθώς οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-2 σε τρία λεπτά και πέρασαν μπροστά 34-33.

Παρά το γεγονός ότι ο Ιωνικός έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (15 μέχρι εκείνο το σημείο) οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στον αγώνα με το σκορ στο 25’ να είναι στο 46-46. Με τον Τζαμάλ Σούλερ πρωταγωνιστή ο Άρης έτρεξε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 51-50 ενώ απέμεναν 44’’ μέχρι το 30’.

Ο Ιωνικός βρήκε δύο τρίποντα (από Φιτζπάτρικ και Τολιόπουλο) και έτρεξε σερί 6-0 για να περάσει μπροστά με 64-59 στο 34’. Με τρία λεπτά να απομένουν και με το σκορ στο 66-64 για τον Ιωνικό ο αγώνας είχε φτάσει σε κρίσιμο σημείο.

Με 2’13’’ για τη λήξη ο Μαυροκεφαλίδης έστειλε το σκορ στο 68-64 για τον  Ιωνικό ενώ ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις… Αποκορύφωμα το χαμένο λέι απ του Κουζέλογλου, 35’’ πριν τη λήξη.

Ο Άρης έχασε μια τελευταία ευκαιρία με το άστοχο τρίποντο του Λιτλ (12’’ για το τέλος) και ο Ιωνικός πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του στην Basket League.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Και οι δύο ομάδες είχαν περισσότερα λάθη από ασίστ: 19 έναντι 13 για τον Ιωνικό και 14 έναντι 11 για τον Άρη.

Ο MVP: Δύσκολη επιλογή… Αν και πιο σταθερός παίκτης του Ιωνικού ήταν ο Τόρλιν Φιτζπάτρικ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 34-34, 53-51, 68-64

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 14, Πρίτζετ 15, Έλμορ 3, Μαυροκεφαλίδης 10, Χουγκάζ 5, Πετρόπουλος, Φιτζπάτρικ 15, Χόλογουελ 7, Μουσταφά, Τολιόπουλος 9

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 18, Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 8, Τσάλμερς 4, Ντεκόζι 8, Σταμάτης 8, Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης, Καλαϊτζίδης 3, Λιτλ 9