Ιωνικός- Κολοσσός 86-85: Εισιτήριο για πλέι οφ

Για πρώτη φορά στην ιστορία του στο επαγγελματικό μπάσκετ ο Ιωνικός Νίκαιας κέρδισε το δικαίωμα της συμμετοχής στα πλέι οφ μετά τη νίκη επί του Κολοσσού (86-85 στην παράταση 77-77 ο κανονικός αγώνας).

Ιωνικός
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Και είναι αλήθεια ότι ο Ιωνικός το… ταλαιπώρησε αρκετά αφού πήγε να τα διαλύσει όλα στην κανονική περίοδο! Όταν ενώ είχε τον έλεγχο ο αγώνας πήγε στην παράταση (με τρίποντο του Άρτις μετά από λάθος του Πρίτζετ). Αλλά και στην παράταση όπου οι Ροδίτες έπαιρναν σωρηδόν τα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Ιωνικός θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στην πρώτη φάση των πλέι οφ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Έτσι όπως πήγε ο αγώνας, στις λεπτομέρειες. Στο λέι απ του Πρίτζετ, στο άστοχο σουτ του Άρτις και μετά του Άντριτς…

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Πρίτζετ ήταν εκείνος που έδινε τον επιθετικό ρυθμό στον Ιωνικό. Με 9 πόντους του Αμερικανού οι Νικαιώτες προηγήθηκαν 13-7 στο 6’ και με τον Κολοσσό να έχει 4/13 σουτ. Οι γηπεδούχοι (που ήθελαν τη νίκη ώστε να ελπίζουν σε πλέι οφ) προηγήθηκαν με 23-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο 13’30’’ ο Ιωνικός ξέφυγε με 32-23 αλλά με 1’11’’ για το φινάλε ο Κολοσσός μείωσε σε 38-37. Το τρίποντο του Μουσταφά έγραψε το σκορ του ημιχρόνου (41-37 υπέρ του Ιωνικού). Στο 23’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 52-43 και προσπάθησαν να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη τους. Ο Ιωνικός βρέθηκε και στο 60-49 στο 27’.

Ο Ιωνικός εξακολούθησε να έχει το προβάδισμα αλλά ο Ζάρας με τρίποντο (1’16’’ πριν το τέλος) έφερε τον Κολοσσό σε θέση βολής (77-74). Ο Χουγκάζ αστόχησε αλλά ο Ζάρας έκανε το ίδιο… Οι Νικαιώτες (με τον Πρίτζετ) έκαναν λάθος και ο Άρτις κέρδισε τρεις βολές στις οποίες ευστόχησε. Και πήγαμε σε παράταση!!!

Εκεί για πρώτη φορά ο Κολοσσός πέρασε μπροστά (80-81) ενώ στα τελευταία 100’’ σάρωσαν οι παίκτες του στα επιθετικά ριμπάουντ. Πήραν έξι (!) στο διάστημα αυτό μέχρι ο Άντριτς να ευστοχήσει σε τρίποντο (85-82 για τον Κολοσσό). Ο Μαυροκεφαλίδης με 2/2 βολές μείωσε σε 85-84.

Ο Άρτις αστόχησε και ο Ιωνικός είχε 17’’ για τα πλέι οφ. Στα 4,4’’ ο Πρίτζετ ευστόχησε (86-85) και το άστοχο σουτ του Άντριτς έστειλε τον Ιωνικό στα πλέι οφ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα 19 επιθετικά ριμπάουντ του Κολοσσού που του έδωσαν όμως μόλις 10 πόντους

Ο MVP: Έτσι όπως πήγε ο Σαϊντ Πρίτζετ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 41-37, 62-54, 77-77 (καν.αγ.), 86-85

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τσίκληρας): Πρίτζετ, Μαυροκεφαλίδης 13, Μουσταφά 12, Τολιόπουλος 16, Χουγκάζ 11, Πετρόπουλος 4, Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Χόλογουελ 9, Χόλιφιλντ 6

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 2, Άρτις 18, Άντριτς 12, Καντέρ 14, Μπιλλής 3, Καμαριανός 2, Γουάτσον 4, Ζάρας 24, Σπάισερ, Αγγελάκος 6