Ιωνικός Νίκαιας- Λαύριο 88-89: Κορυφή και τους αρέσει

Ματσάρα στον «Πλάτωνα» και θρίαμβος για το Λαύριο (89-88) επί του εξαιρετικού Ιωνικού με την ομάδα του Σερέλη να παραμένει στην κορυφή

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ματσάρα στο κλειστό του «Πλάτωνα» και θρίαμβος για το Λαύριο (89-88) επί του εξαιρετικού Ιωνικού με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παραμένει στην κορυφή

Το Λαύριο είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά ο Ιωνικός με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο έφερε τον αγώνα στο… σουτ! Αυτό ήταν άστοχο από τον Σμιθ κι ενώ είχαν προηγηθεί εκατέρωθεν άστοχες βολές (1/2 από Χουγκάζ και 0/2 από Μουράτο).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ:  Έτσι όπως πήγε… στο σουτ. Στις λεπτομέρειες, στις βολές και βέβαια στα επιθετικά ριμπάουντ του Λαυρίου.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο αγώνας είχε πολύ υψηλό ρυθμό από την αρχή με τις δύο ομάδες να δοξάζουν την επίθεση. Το Λαύριο με 9/10 δίποντα και 8 πόντους στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε με 30-24 στο 10’ ενώ είχε βρεθεί και στο +8 νωρίτερα. Ο ίδιος υψηλός ρυθμός διατηρήθηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον Ιωνικό όμως να παρουσιάζεται περισσότερο βελτιωμένος μετά την είσοδο του Κόνιαρη.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν μέχρι και στον πόντο (44-45 στο 16’) όμως το Λαύριο κατάφερε να πάρει καλή διαφορά (56-49) στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 23’ το Λαύριο βρέθηκε στο +11 (σκορ 62-51) και λίγο πιο μετά πήγε και στο +12 και είχε τον έλεγχο με το ρυθμό πλέον να έχει πέσει. Ο Ιωνικός έγινε απειλητικός όταν μείωσε σε 75-74 στο 33’. Στο 36’ το σκορ ήταν 83-79 για το Λαύριο ενώ 2’39’’ πριν το τέλος με τρίποντο του Πετρόπουλου ο Ιωνικός ισοφάρισε 85-85.

Ο αγώνας είχε γίνει θρίλερ καθώς Μουράτος και Χουγκάζ ήταν εύστοχοι (87-87). Με 1 λεπτό για το τέλος ο Ντέιβις είχε 2/2 βολές (87-89) και ο Χουγκάζ αστόχησε σε τρίποντο. Όπως αστόχησε και ο Κόζι και ο Ιωνικός είχε μια τελευταία ευκαιρία. Με 10’’ για το τέλος ο Χουγκάζ είχε 1/2 βολές (88-89) κι αμέσως έγινε φάουλ στον Μουράτο ο οποίος είχε 0/2 αλλά ο Σμιθ είχε κακή επιλογή στο τέλος

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων που τους έδωσαν 18 πόντους.

O MVP: Ο Πέτρος Γερομιχαλός… Πιθανότατα ελάχιστοι παίκτες στην Basket League έχουν το δικό του IQ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-30, 49-56, 64-71,  88-89

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αγγέλου): Σμιθ 22, Πρίτζετ 8, Βλάχος, Μουσταφά 6, Χουγκάζ 9, Πετρόπουλος 3, Μαυροκεφαλίδης 10, Χόλογουελ 25, Τολιόπουλος 2, Χόλιφολντ 3, Κόνιαρης

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):  Κάρτερ 14, Μουράτος 6, Ντιαλό 13, Ντέιβις 17, Γερομιχαλός 11, Κόζι 6, Σάβατζ, Περσίδης 3, Ανοσίκε 10, Μαστρογιαννόπουλος 9