Ιωνικός – Παναθηναϊκός 61-68: Μπορεί και χωρίς περιφέρεια

Ο ελλιπής Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά τελικά επιβίωσε κόντρα στον Ιωνικό.

Ο Παναθηναϊκός εκτός από τον Ιωνικό είχε να αντιμετωπίσει και μία σειρά από σημαντικές απουσίες, ωστόσο τελικά πήρε τη νίκη με 68-61 στο κλειστό του Πλάτωνα για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης, προερχόμενος μάλιστα, από τραυματισμό, αποτέλεσε την μοναδική επιλογή του Δημήτρη Πρίφτη για την περιφέρεια, μιας και Μέικον, Παπαπέτρου, Γιόβιτς και Νέντοβιτς ήταν εκτός.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού,  με το «τριφύλλι» να βρίσκει πόντους με τον Γιώργο Παπαγιάννη και τον Οκάρο Ουάιτ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρεθούν μπροστά μέχρι το 8 πόντους (52-44 στο 26′), αλλά από εκεί κι έπειτα τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν.

Το «τριφύλλι» με ένα σερί στα τελευταία λεπτά πέρασε μπροστά με 54-55, με το φινάλε της αναμέτρησης να μετατρέπεται σε… θρίλερ. 5 λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν ισόπαλο (61-61), ωστόσο κάπου εκεί ξεκίνησε το σερί 7-0 του Παναθηναϊκού που του χάρισε τη νίκη.

Με αυτό τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με ρεκόρ 13-1.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 38-35, 54-55, 61-68