Ηρακλής- Ιωνικός Νίκαιας 75-78: Τον βύθισε περισσότερο

Ο Ιωνικός υποχρέωσε τον Ηρακλή στην 5η συνεχόμενη ήττα του (συμπεριλαμβανομένου και του Κυπέλλου) και τον άφησε πίσω του στη βαθμολογία.

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Ιωνικός κυριάρχησε στο πρώτο μέρος ενώ στην επανάληψη «απάντησε» στην αντεπίθεση του Ηρακλή που έβγαλε και πάλι σοβαρά προβλήματα. Όχι μόνο αγωνιστικά αλλά και ψυχολογικά. Η πίεση είναι αφόρητη και με τον Ιωνικό, στο ντεμπούτο μάλιστα του Θανάση Σκουρτόπουλου, δεν τη διαχειρίστηκαν σωστά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην προσωπικότητα που έβγαλε ο Ιωνικός χάρη στο Μαυροκεφαλίδη και στην άγνοια κινδύνου του Τολιόπουλου  ώστε να «χτυπήσει» πάνω στην πίεση που είχε ο Ηρακλής.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Ηρακλής προηγήθηκε 11-4 στο 3’30’’ αλλά απ’ εκείνο το σημείο και μετά όλα άλλαξαν. Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να αναλαμβάνει δράση, ο Ιωνικός έτρεξε επιμέρους σκορ 10-2 και προηγήθηκε 14-13 αλλά και 23-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ένα νέο επιμέρους σκορ 8-1 των Νικαιωτών τους έφερε στο 33-21 και στο 37-24 στο 16’ καθώς στέκονταν καλύτερα στο παρκέ και «χτυπούσαν» στο transition (11 πόντοι από αιφνιδιασμό) την άμυνα του Ηρακλή.

Ένα σερί 8-0 για τον Ηρακλή, έφερε τους γηπεδούχους στο -4 (σκορ 34-39) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-41). Με τον Χάνλαν να έχει 2/2 τρίποντα ο Ηρακλής μείωσε σε 43-40 κι έγινε απειλητικός πλέον. Στα μισά της 3ης περιόδου ο Ιωνικός ήταν μπροστά με 48-47 και στο τέλος της 3ης περιόδου με 56-55 καθώς ο αγώνας είχε αλλάξει μορφή.

Και ο αγώνας του δευτέρου μέρους ήταν αληθινό ντέρμπι. Καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Στο 31’30’’ ο Ηρακλής πέρασε μπροστά μετά από ώρα (60-58) και συνέχισε μέσα από την άμυνά του να παίρνει, σταδιακά, τον έλεγχο. Με τρίποντα από Χάνλαν και Χάγκινς προηγήθηκε 69-63 στο 36’30’’ αλλά ο Ιωνικός επέμενε. Με 3/3 τρίποντα από Σμιθ και Τολιόπουλο (2) πέρασε μπροστά 72-71 με 2’ για τη λήξη. Με 26’’ για το τέλος ο Μαυροκεφαλίδης με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στον Ιωνικό, ο Ενετσιόνια αστόχησε και όλα τελείωσαν. Οι βολές του Μαυροκεφαλίδη δεν είχαν καμία σημασία.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 24 πόντους- 14 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ!

Ο MVP: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 34-41, 55-56, 75-78

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 10, Σαγκς 6, Καββαδάς 15, Χάνλαν 19, Χάτσερ, Ίμπανκς, Σχίζας 4, Τσαϊρέλης 6, Φίλιος, Βεργίνης 3, Χάγκινς 12

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αγγέλου): Σμιθ 8, Πρίτζετ 12, Μαυροκεφαλίδης 24, Μουσταφά 4, Χουγκάζ 5, Πετρόπουλος 3, Γιώτης, Χόλογουελ 6, Τολιόπουλος 16, Χόλιφιλντ