Ηρακλής- Λάρισα 73-69: Έκανε την ανατροπή στο β’ μέρος

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με το δεξί το 2021, επικρατώντας στην έδρα του 73-69 της Λάρισας για τη 10η αγωνιστική της Basket League. Ο Ηρακλής με επική ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο και επιστρέφοντας από το -14 κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ντεμπούτο του Αστέριου Καλύβα στον πάγκο του «Γηραιού». Μεγάλος πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν...

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με το δεξί το 2021, επικρατώντας στην έδρα του 73-69 της Λάρισας για τη 10η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ηρακλής με επική ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο και επιστρέφοντας από το -14 κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ντεμπούτο του Αστέριου Καλύβα στον πάγκο του «Γηραιού». Μεγάλος πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν οι Χάνλαν (21π.) και Χάτσερ (17π.) που οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η πολύ καλή άμυνα του Ηρακλή του  έδωσε αυτοπεποίθηση ώστε με επιμέρους σκορ 30-15 στην τρίτη περίοδο να ανατρέψει τη διαφορά

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ δυναμικά κόντρα στη Λάρισα και επέβαλε το δικό του ρυθμό και με ένα 7-0 (6,47’). Ο Γουέμπ με τρίποντο του έδωσε τους πρώτους πόντους στη Λάρισα, η οποία ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και με ένα 8-0 σερί πήρε το προβάδισμα με 7-8 στο 5’. Και αυτό το σερί συνεχίστηκε με το επιμέρους σκορ να είναι 2-15 δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

Ο Τζέρι Σμιθ ήταν το πρώτο βιολί στην επίθεση πετυχαίνοντας τους 10 από τους 16 πόντους της  Λάρισας. Το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ να είναι 19-16 για τον Ηρακλή.

Στη δεύτερη περίοδο η Λάρισα με τα τρίποντα της πήρε πάλι τα ηνία του αγώνα και το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι για πρώτη φορά έφτασαν σε διψήφια διαφορά ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου  (28-39, 18:45’ ) δια χειρός Τζέρι Σμιθ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λάρισα να έχει το προβάδισμα με 29-39 και τον Τζέρι Σμιθ να είναι πρώτος σκόρερ με 20 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Σμιθ να συνεχίζει να είναι σε δαιμονιώδη βραδιά και να ευστοχεί σε δύο τρίποντα (31-45, 23,:44’), έχοντας το απόλυτο 5/5 πίσω από τη γραμμή των 6,75μ.

Ο Ηρακλής με ένα δικό του σερί 11-0 κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο -4 (41-45). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ασφυκτική τους άμυνα και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είχε την απάντηση, με τον συνήθη ύποπτο, Τζέρι Σμιθ.

Ο Χάτσερ έφερε το παιχνίδι στα ίσα 1:37’’πριν το τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 53-53. Μάλιστα ο Χάτσερ ήταν ο παίκτης που έδωσε και το προβάδισμα στον «γηραίο» και με 8 δικούς του πόντους στο τελευταίο δίλεπτο ο Ηρακλής βρέθηκε να έχει το προβάδισμα με 59-54. Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 30-15 για την ομάδα του Αστέριου Καλύβα.

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου ο Ηρακλής έφτασε να προηγείται με +9 (63-54, 31’). Η Λάρισα βρήκε αντίδραση και επέστρεψε στο ματς. Ο Σχίζας με δικό του τρίποντο έδωσε αέρα πέντε πόντων στον Ηρακλή (68-63 στο 36:46’) αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους. Ο Σχίζας σκόραρε με τον πιο ανορθόδοξο τρόπο και έθεσε γερές βάσεις για τον Ηρακλή για να πάρει τη νίκη (72-67 στο 38:35). Ο Μπράουν αστόχησε σε τρίποντο και δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά για την ομάδα του. Κάπως έτσι ο Ηρακλής πήρε τη νίκη με 73-69

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Και οι δύο ομάδες είχαν λιγότερες ασίστ απ’ ότι λάθη. Ο Ηρακλής τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 11 ασίστ και 12 λάθη, ενώ η Λάρισα είχε 12 ασίστ για 16 λάθη.

Ο MVP: Ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Ολιβιέρ Χάνλαν, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση έχοντας 21 πόντους με 4/4 βολές, 7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα. Ακόμα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε δύο ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο και κανένα λάθος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 29-39, 59-54, 73-69

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ηρακλής- Λάρισα 73-69: Έκανε την ανατροπή στο β’ μέρος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.