Κολοσσός – ΑΕΚ 69-106: «Κιτρινόμαυρη» πρωτιά

Η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 106-69 και πήρε την 1η θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, γνωρίζοντας πως με νίκη θα «σκαρφάλωναν» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 19-26, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σερ 14-14 στο 7’.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη συνέχεια, με τη διαφορά να φτάνει διψήφια διαφορά στο 14’ (26-36).

Το ημίχρονο έκλεισε στο 40-51. Κορυφαίος ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 14 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» ήταν ασταμάτητοι και ξέφυγαν πολύ στο σκορ χάρις στο επιμέρους σκορ 10-36, ολοκληρώνοντας στο +37 (50-87).

Έτσι, το ματς μετατράπηκε πια με διαδικαστική υπόθεση, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 69-106.

Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Τζέιμς με 13 και ο Χάντερ με 11.

Καλές εντυπώσεις άφησαν οι δύο νεοαποκτηθέντες Γκέιμπ Γιορκ με 15 πόντους και τον Εμπάκουε.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που κατακτά την κορυφή στην κανονική περίοδο της Basket League μετά από 17 χρόνια!

Πλέον, στον πρώτο γύρο των πλέι οφ περιμένει, με βάση τα τωρινά δεδομένα, τον Χολαργό.

Από την άλλη, για τον ήδη υποβιβασμένο Κολοσσό, ξεχώρισαν οι Πίνκστον (17π.) και Λι (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-51, 50-87, 69-106

Κολοσσός Ρόδου (Κουφός): Μαυροειδής 10, Παπαδάκης 6, Δημάκος 3, Μπράουνινγκ 9, Γεωργάκης 1, Τσούπκοβιτς 3, Πίνκστον 17, Λι 15, Ντεμπς 5.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 19 , Χάντερ 11, Τζέιμς 13, Θίοντορ 17 , Γιορκ 15, Μωραΐτης 2, Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 7, Τσαλμπούρης 4, Ρογκαβόπουλος 5, Σαντ-Ρος 5, Εμπάκουε 4.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός – ΑΕΚ 69-106: «Κιτρινόμαυρη» πρωτιά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.