Λαύριο – Λάρισα 77-91: Νίκησαν και προσπέρασαν οι Θεσσαλοί!

Με εξαιρετικό πρόσωπο στο B' μέρος, η Λάρισα πέρασε νικηφόρα από το Λαύριο και πανηγύρισε την 6η νίκη της στη Basket League.

Λαύριο - Λάρισα 77-91: Με εξαιρετικό πρόσωπο στο B μέρος, η Λάρισα πέρασε νικηφόρα από το Λαύριο και πανηγύρισε την 6η νίκη της στη λίγκα.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Λαύριο – Λάρισα 77-91: Σημαντική νίκη χάρη στην οποία προσπέρασε το Λαύριο στη βαθμολογία από την Λάρισα για την 16η αγωνιστική της Basket League. Συγκεκριμένα η ομάδα του Φώτη Τακιανού με με πέντε διψήφιους σε πόντους (Χάντσον, Γκριν, Μάριτς, Μούντι, Τσαϊρέλης) πήγαν στο 6-9 το ρεκόρ της και άφησε πλέον από κάτω τους γηπεδούχους που έπεσαν στο 5-19.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (σκορ 22-25) όμως στη συνέχεια το Λαύριο έχοντας επιθετικές λύσεις από τους Κακλαμανάκη (9π.), Βον (9π.) και Σάβατζ (12π.) άρχισε να ξεφεύγει (43-32 στο 18′).

Στα δύο τελευταία λεπτά όμως του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ηγέτες τους Χάντσον και Ζάρα έτρεξαν ένα 7-0 με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 43-39.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε ένα ξέσπασμα από τη Λάρισα. Με εξαιρετική άμυνα που έδωσε εύκολους πόντους στην επίθεση η ομάδα του Φώτη Τακιανού έτρεξε ένα εντυπωσιακό 29-13 για να προηγηθεί στο 30′ με 58-68.

Μάλιστα με τρίποντο του Γκριν (μαζί με τον Μάριτς πρόσφεραν πολύ στην επίθεση) στο 28′, η διαφορά για την Λάρισα έφτασε ακόμη και στο +13, όταν το ταμπλό έγραψε 51-64!

Αν κανείς περίμενε ο Χρήστος Σερέλης και η ομάδα του να αντιδράσουν στα τελευταία δέκα λεπτά, μάταια το περιμένε. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ήλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό ως το φινάλε κι έτσι «άνοιξαν» τη διαφορά (72-88 στο 39′) με την οποία επικράτησαν τελικά.

Λαύριο – Λάρισα 77-91

Τα δεκάλεπτα: 22-25-43-39, 58-68