Μεσολόγγι- Λαύριο 75-79: Ηρωισμός και ποιότητα

Το Μεσολόγγι αντιστάθηκε και μάλιστα ηρωικά απέναντι στην πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος αλλά το Λαύριο πρόσθεσε ακόμα μια νίκη φέτος.

Μεσολόγγι- Λαύριο
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Το Λαύριο επικράτησε 79-75 των νεοφώτιστων που πάλεψαν, έβαλαν δύσκολα κι απέδειξαν πόσο σκληρή και καλοδουλεμένη ομάδα είναι. Και πόσο μάχεται παρά τις αντίξοες συνθήκες που έχει ν’ αντιμετωπίσει.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ:  Η ποσοτική και ποιοτική υπεροχή του Λαυρίου έπαιξε τον καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το Λαύριο δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκε 16-8 μετά από 5’30’’ αγώνα αλλά και 23-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το Μεσολόγγι, που δεν είχε ούτε τον Πουαριέ, προσπαθούσε ν’ αντιδράσει αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν… περισσότεροι. Το Λαύριο προηγήθηκε 31-21 στο 12’30’’ και 37-25 δυο 15’ ενώ το Μεσολόγγι προσπάθησε να περιορίσει τη διαφορά. Και μείωσε σε 41-35 πριν ευστοχήσει ο Ντιαλό στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Το Λαύριο είχε σταθερό προβάδισμα (54-43 στο 24’) αλλά οι γηπεδούχοι δεν εγκαταλείπουν ποτέ και κανέναν αγώνα και μείωσαν σε 54-49 έχοντας 6/7 σουτ μέχρι εκείνο το σημείο στην 3η περίοδο. Το Λαύριο ξέφυγε εκ νέου (62-51) και ήταν μπροστά με 64-56 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Τα πράγματα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο καθώς το Μεσολόγγι κατάφερε να μειώσει σε 69-68 με 6 λεπτά να απομένουν για το τέλος. Το Λαύριο απάντησε με 2 τρίποντα (προηγήθηκε 75-68), το Μεσολόγγι πλησίασε 76-72 με 1’12’’ για τη λήξη, προσπάθησε να κάνει κάτι παραπάνω αλλά δεν τα κατάφερε παρά την προσπάθεια. Ο Κόζι με 2/2 βολές 24’’ πριν το τέλος έγραψε τη λήξη ουσιαστικά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Τόντρικ Γκότσερ είχε 2/3 τρίποντα και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του μαζί είχαν 1/17! Πόσο διαφορετικός θα ήταν ο αγώνας αν είχαν κάτι καλύτερο;

Ο MVP: Ο Τάισον Κάρτερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 35-43, 56-64, 75-79

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 3, Γκότσερ 17, Λάιονς 12, Ντέιβις 10, Σαχπατζίδης 19, Λάνγκφορντ 6, Ναούμης, Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 4, Γράβας 2, Σταματόγιαννης 2

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 16, Μουράτος 11, Ντιαλό 11, Ντέιβις 3, Γερομιχαλός 2, Κόζι 10, Σάβατζ 5, Περσίδης 1, Ανοσίκε 9, Βουλγαρόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 5.