Ο Ολυμπιακός τον έπιασε… δεσμώτη

Ο Ολυμπιακός φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 104-69 του Προμηθέα και έκλεισε με νίκη την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος

Μπορεί για ένα ημίχρονο το παιχνίδι να ήταν… ντέρμπι, όμως με τον Ολυμπιακό να ξεσπάει στην επανάληψη και να πετυχαίνει 56 πόντους έφτασε στην άνετη επικράτηση με 104-69. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κάιλ Ουίλτζερ με 23 πόντους, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης ολοκλήρωσε τον αγώνα με double – double έχοντας 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ 17 πόντους και 13 ριμπάουντ μέτρησε ο Γιώργος Μπόγρης.

Η πορεία που έχει κάνει μέχρι τώρα τον έχει γεμίσει με αυτοπεποίθηση κι αυτό φάνηκε και στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Ο Προμηθέας δεν φοβήθηκε το όνομα του αντιπάλου και ξεκινώντας το παιχνίδι με τον 15χρονο Μαντζούκα στην βασική πεντάδα κοίταξε στα ίσια τον αντίπαλο του. Οι Πατρινοί επέβαλλαν σε ακόμα ένα ματς τον ρυθμό τους οδηγώντας τον σε υψηλό τέμπο και με τους Πράδερ (15π., σε 9,5 λεπτά) και Έλις σε ηγετικό ρόλο έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 28-22.

Η βράβευση του Σπανούλη

Ο Ολυμπιακός μπορεί να ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με 4 συνεχόμενους πόντους, όμως δύο τρίποντα των Πατρινών έστειλαν τη διαφορά +8 (28-36 στο 13’). Κάπου εκεί ήρθε η αφύπνιση των «ερυθρόλευκων» και με μπροστάρη τον Σπανούλη έτρεξε ένα επιμέρους 13-4 για να μπει και πάλι σε θέση οδηγού (41-40 στο 26’). Παρότι, ο Μάκης Γιατράς δεν φοβήθηκε να χρησιμοποιήσει τους μικρούς Σκούφη, Σωτηρίου, ο Προμηθέας δεν έχανε την μαχητικότητα και τον καλό επιθετικό ειρμό του με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 48-47.

Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε με… άλλο αγώνα. Ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετική άμυνα κράτησε για περισσότερο από 5 λεπτά τον Προμηθέα στον 1 πόντο και σκοράροντας 21 πόντους έβαλε τις πρώτες βάσεις για τη νίκη (69-48 στο 26’). Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Ουίλτζερ ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος για τους «ερυθρόλευκους» έχοντας 13 πόντους μέσα σε περίπου 6 λεπτά (συνολικά σκόραρε 6/7 τρίποντα). Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 77-52 και τον Προμηθέα να έχει πετύχει μόλις 5 πόντους και τον Ολυμπιακό να έχει σκοράρει 29! Ο τελικός νικητής, πλέον, είχε κριθεί και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην επικράτηση με το ευρύ 104-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 48-47, 77-52, 104-69.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 10, Σπανούλης 10 (1τρ., 10ασ.), Στρέλνιεκς 9 (3), Ρόμπερτς 5 (1), Ουίλτζερ 23 (6), Μπράουν 8 (2), Τολιόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 2, Τσουμάνης 7 (1), Αρσενόπουλος 3 (1), Μπόγρης 17 (13ριμπ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μ. Γιατράς): Λίποβι 3 (1), Φαγιέ 1, Έλις 6, Μαντζούκας 12 (2), Πράδερ 18 (2), Τουντζιαράκης 5, Σκούφης 2, Γκίκας 3 (1), Γερομιχαλός 7, Δημάκος 6, Καραΐσκος 2, Σωτηρίου 4.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός τον έπιασε… δεσμώτη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.