Ολυμπιακός – Κολοσσός 95-74: Υποβιβάστηκαν στην Α2 οι Ροδίτες

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 95-74στο ΣΕΦ με  εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Ολυμπιακός - Κολοσσός 95-74 : Υποβιβάστηκαν στην Α2 οι Ροδίτες
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 95-74 στο ΣΕΦ με  εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Ρόδου φάνηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο προβάδισμα στο σκορ για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε ύστερα από 6 αγωνιστικά λεπτά (14-13), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-18.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες «έτρεξαν» σερί 12-0 από το 16’ έως το 18’, μετατρέποντας το 31-31 σε 43-31. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 45-35.

Οι γηπεδούχοι είχαν 3/11 τρίποντα, με μόλις 3 λάθη και 14 ασίστ.

Οι Βεζένκοφ με 12 πόντους και Πρίντεζης με 11 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού. Ο Πίνκστον με 9 ξεχώρισε για τον Κολοσσό.

Η διαφορά μεγάλωσε μετά τη διακοπή του ημιχρόνου, φτάνοντας και τους 19 πόντους σε αρκετές περιπτώσεις, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +18 για τον Ολυμπιακό (71-53).

Η τέταρτη περίοδος είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να φτάνει στη νίκη με 95-74.

Έτσι, ο Κολοσσός είναι και μαθηματικά στην Α2.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 18, ενώ ακολούθησε ο Μιλουτίνοφ με 17.

Από την άλλη, για την ομάδα του Στέργιου Κουφού ξεχώρισε ο Πίνκστον με 18 και ο Λι με 16.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-35, 71-53, 95-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Μπλατ): Πριίντεζης 13, Βεζενκοφ 18, Μιλουτίνοφ 17, Μάντζαρης 9, Αγραβάνης 2, Μπόγρης 3, Γουίλιαμς-Γκος 11, ΛεΝτέι 14, Τσέρι 8

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σ.Κουφός): Μαυροειδής 10, Τσούπκοβιτς 6, Μπράουνινγκ 6, Λι 16, Γεωργαλής 6, Παπαδάκης 12, Πίνκστον 18