Παναθηναϊκός- Ιωνικός 102-64: Χαλαρά το 1-0

Όπως αναμενόταν ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα (102-64) του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ κι έκανε το 1-0 στη σειρά στην πρώτη φάση των πλέι οφ. Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τους φιλότιμους αλλά ελλιπείς Νικαιώτες που ούτως ή άλλως έχουν μεγάλη διαφορά ποιότητας συγκριτικά με τους «πράσινους». Τρομερό πρώτο ημίχρονο από τον Παπαπέτρου με 21 πόντους....

Παναθηναϊκός
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Όπως αναμενόταν ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα (102-64) του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ κι έκανε το 1-0 στη σειρά στην πρώτη φάση των πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τους φιλότιμους αλλά ελλιπείς Νικαιώτες που ούτως ή άλλως έχουν μεγάλη διαφορά ποιότητας συγκριτικά με τους «πράσινους». Τρομερό πρώτο ημίχρονο από τον Παπαπέτρου με 21 πόντους. Πολύ καλός και ο Μήτογλου σ’ έναν αγώνα που δεν αντέχει σε κριτική. Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Παρασκευή (14/5-17:00) στο κλειστό του «Πλάτωνα» στη Νίκαια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Δεν υπάρχει ιδιαίτερη ανάλυση στον αγώνα. Η διαφορά κλάσης είναι τεράστια. Όταν ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι, απλώς… εξαφανίστηκε από το οπτικό πεδίο των Νικαιωτών.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Ιωνικός ήταν πολύ πιο ορεξάτος απέναντι στον Παναθηναϊκό που έμοιαζε περισσότερο να κάνει αγγαρεία. Πρώτα με ένα σερί 11-0 προηγήθηκε 13-4 ενώ στη δεύτερη περίοδο έφτασε και στο +11 (σκορ 25-14). Με τον Παπαπέτρου να φτάνει τους 17 πόντους, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 31-28 στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Με 2’14’’ για το τέλος του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 34-34 (ο Παπαπέτρου είχε ήδη 21 πόντους). Στο ημίχρονο οι «πράσινοι» ήταν μπροστά με 40-39 ενώ στο 23’ ξέφυγαν με 48-41. Πλέον ο αγώνας άρχισε να έχει τη φυσιολογική του μορφή αφού ο Παναθηναϊκός άρχισε νε ξεφεύγει (59-46 στο 27’ και 63-48 στο 28’30’’).

Στο 30’ οι γηπεδούχοι ήταν στο +19 (σκορ 69-50) με τον Ντίνο Μήτογλου να έχει ήδη double- double (15 πόντοι και 10 ριμπάουντ). Οι φιλοξενούμενοι δε μπορούσαν ν’ αντιδράσουν καθώς ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 82-57 στο 34’ και 93-61 στο 36’30’’.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε μόλις 9 δίποντα σε όλο τον αγώνα. Στο δεύτερο μέρος είχε 17/19 με ένα άστοχο από τον Χεζόνια στην 3η περίοδο και ένα από τον Μήτογλου (σε προσπάθεια για κάρφωμα) στο τέταρτο.

Ο MVP: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 40-39, 69-50, 102-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 23, Γουάιτ 9, Σαντ Ρος 2, Μακ 9, Όγκαστ 6, Χεζόνια 7, Δίπλαρος 3, Κασελάκης 1, Μήτογλου 18, Μπέντιλ 12

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τσίκληρας): Πρίτζετ 11, Χόλογουελ 11, Μουσταφά 1, Χουγκάζ 5, Χόλιφιλντ 12, Πετρόπουλος 10, Χατζηκυριάκος 3, Βλάχος, Τολιόπουλος 11