Παναθηναϊκός- Λαύριο 100-72 : Βιάζεται για το νταμπλ!

Με συνοπτικές διαδικασίες, ο Παναθηναϊκός ισοπέδωσε (100-72) το Λαύριο κι έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών που θα συνεχιστούν το Σάββατο (5/6-17:00).

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα και δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο του αγώνα. Τρομερός Παπαπέτρου που σε 21’43’’ είχε 13 πόντους- 13 ασίστ και 6 ριμπάουντ (12 ασίστ είχε στο ημίχρονο). Οι «πράσινοι» επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί από τον πρώτο αγώνα κιόλας απέναντι σε μια ομάδα που είναι ευτυχισμένη (κι επιτυχημένη) με την παρουσία της στον τελικό. Ήδη έχει γράψει ιστορία.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Καμία ανάλυση. Ο Παναθηναϊκός άρχισε με 15-0 στην πρώτη περίοδο και με 13-0 στην τρίτη. Σε αυτό το συνολικό σερί 28-0 το Λαύριο έμεινε χωρίς πόντο για 8’39’’. Μετά απ’ αυτό και με δεδομένη την ποιοτική διαφορά και την εμπειρία των «πράσινων», ο αγώνας κρίθηκε από νωρίς.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Μέχρι να… καταλάβουν οι παίκτες του Λαυρίου ότι παίζουν τελικούς το σκορ είχε πάει στο 15-0 μετά από 4’37’’ αγώνα. Χρειάστηκε να περάσουν 5΄’35’’ μέχρι ο Ντέιβιν Ντέιβις να «σπάσει το ρόδι» για τους φιλοξενούμενους που μέχρι τότε είχαν 0/8 σουτ και 2 λάθη.

Στο 11’ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 20 πόντους (28-8) αλλά το Λαύριο σταδιακά άρχισε να ξυπνάει. Ευστόχησε και σε σουτ τριών πόντων (από 0/5 στην πρώτη περίοδο σε 5/7 στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης) και μείωσε σε 38-23.

Μπορεί η διαφορά να μην κατέβαινε αλλά το επιμέρους σκορ φανέρωνε την προσπάθεια του Λαυρίου. Τελικά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 52-34 στο τέλος του ημιχρόνου αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ ωραίο από πλευράς θεάματος (επιμέρους σκορ 28-26).

Το Λαύριο είχε 8/13 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο (!) από τα 0/5 στην πρώτη ενώ συνολικά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με… 3/18 δίποντα. Ο δε Παναθηναϊκός είχε ήδη από το ημίχρονο τους δύο «πύργους» (Παπαγιάννη και Μήτογλου) με διψήφιο αριθμό πόντων (12 και 1 αντίστοιχα).

Και το φοβερό; Ο Παπαπέτρου είχε τις 12 από τις 18 ασίστ του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος!!!

Οι «πράσινοι» είχαν ανάλογο ξεκίνημα με την πρώτη περίοδο. Στο 23’30’’ είχαν ολοκληρώσει ένα 17-0 όταν ξέφυγαν με 65-34 (το σκορ ήταν 48-34 στο 19’). Το Λαύριο σκόραρε μετά από 4 λεπτά στην 3η περίοδο (κατά σύμπτωση πάλι ο Ντέιβις έσπασε το ρόδι). Στο 27’30’’ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 77-42 και πήγαινε ολοταχώς για τη μεγαλύτερη διαφορά σε αγώνα τελικών.

Τα πάντα, φυσικά είχαν τελειώσει (από ώρα). Ο Κάτας κράτησε στον πάγκο τον Ιωάννη Παπαπέτρου κι έτσι δε μάθαμε αν θα έκανε ρεκόρ στις ασίστ ή ακόμα και triple double.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Οι 13 ασίστ του Παπαπέτρου και οι 30 συνολικά του Παναθηναϊκού. Όπως και τα 0/8 σουτ του Τάισον Κάρτερ, ενός από τους καλύτερους παίκτες της φετινής Basket League.

Ο MVP: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8, 52-34, 79-47, 100-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 6, Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 13, Χεζόνια 7, Γουάιτ 13, Μακ 7, Μποχωρίδης 6, Όγκαστ 5, Δίπλαρος, Κασελάκης 10, Μήτογλου 14, Μπέντιλ 5

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ, Μουράτος 10, Ντιαλό 11, Ντέιβιες 14, Βουλγαρόπουλος, Κόζι 15, Σάβατζ 13, Περσίδης, Ερμείδης, Ανοσίκε 1, Γερομιχαλός 4, Μαστρογιαννόπουλος 4

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Παναθηναϊκός: Βράβευσε τη γυναικεία ομάδα για το πρωτάθλημα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Λαύριο 100-72 : Βιάζεται για το νταμπλ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College