ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 77-83: Δεύτερη νίκη στη Θεσσαλονίκη

Η ΑΕΚ επικράτησε και στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας που έδωσε στη Θεσσαλονίκη, αυτή τη φορά επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 83-77. Η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena στο κεκλεισμένων των θυρών φιλικό προπονητικού χαρακτήρα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 83-77 για τους φιλοξενούμενους. Για την ΑΕΚ δεν αγωνίστηκαν οι Ματσιουίλις, Σλότερ,...

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η ΑΕΚ επικράτησε και στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας που έδωσε στη Θεσσαλονίκη, αυτή τη φορά επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 83-77.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena στο κεκλεισμένων των θυρών φιλικό προπονητικού χαρακτήρα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 83-77 για τους φιλοξενούμενους.

Για την ΑΕΚ δεν αγωνίστηκαν οι Ματσιουίλις, Σλότερ, Λατζέσκι, Γιάνκοβιτς και Κατσίβελης.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 15-8, ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα σερί 0-7 της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 15-15 στο 10΄.

Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες βρήκαν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, με τους Τέρνερ και Μπιτς να ζεσταίνονται από την περιφέρεια και με ένα σερί 5-0, ο ΠΑΟΚ έκλεισε τα πρώτο ημίχρονο στο +5 (45-40).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι να κάνει η ΑΕΚ ένα σερί 0-12 στο τελευταίο δίλεπτο, μετατρέποντας το 59-58 υπέρ του ΠΑΟΚ σε 59-70.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει και εν μέρει τα κατάφερε, με τους Γκρίφιν και Κακλαμανάκη να δίνουν σκορ, ωστόσο η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 77-83.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τους Βαγγέλη Μαργαρίτη, Άλαν Χέρντον και Ελαϊζά Μήτρου- Λονγκ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 45-40, 59-70, 77-83

ΑΕΚ: Ράις 16π., Λάνγκφορντ 15π., Γκίκας 14π., Μορέιρα 12π., Χρυσικόπουλος 11π., Ζήσης 6π., Μωραϊτης 5π., Μαυροειδής 3π., Γόντικας 1π.
ΠΑΟΚ: Μπιτς 15 (2), Λοβ11 (2), Γκρίφιν 16 (1) , Κακλαμανάκης 13, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου 3, Τέρνερ 13 (2).