ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 85-87: Ο Λάνγκφορντ αποφάσισε

Με εύστοχο σουτ του Κιθ Λάνγκφορντ ακριβώς στο τέλος της παράτασης η ΑΕΚ πήρες μεγάλη νίκη με 87-85 (καν.αγ΄74-74) στην έδρα του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ- ΑΕΚ
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο Λάνγκφορντ πήρε την τελευταία προσπάθεια του συγκλονιστικού αγώνα κι έδωσε μια μεγάλη νίκη στην ΑΕΚ. Η «Ένωση» αν και «λαβωμένη» καθώς απουσίασαν οι Ζήσης, Μορέιρα, Γκίκας, Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς ενώ στη διάρκεια του αγώνα έχασε και τους Σλότερ, Μόουζες, έδειξε χαρακτήρα. Ο ΠΑΟΚ είχε τρομερό Κάρτερ αλλά υστέρησε απελπιστικά ο Τέρνερ που είχε 46 πόντους στους δύο τελευταίους αγώνες και μηδέν κόντρα στην ΑΕΚ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο σουτ του Λάνγκφορντ. Έτσι απλά αφού αυτό το σουτ έκρινε τον αγώνα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Μετά το αρχικό 7-2 της ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και ουσιαστικά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου, όταν η «Ένωση» έβγαλε καλές άμυνες και βρήκε καλά σουτ επιθετικά. Έτρεξε έτσι ένα σερί 8-0 και ξέφυγε 37-27. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε (παρά την αστοχία του σε τρίποντα και βολές) να μαζέψει τη διαφορά κι απάντησε με εντυπωσιακό σερί 9-0 μειώνοντας σε 37-36. Η ΑΕΚ που είχε ν’ αντιμετωπίσει και τον τραυματισμό του Σλότερ στο 15’ δεν είχε σκοράρει στα τελευταία 2’56’’ του πρώτου μέρους.

Η ΑΕΚ άρχισε να παίρνει τα ηνία και πάλι καθώς ο ΠΑΟΚ επιθετικά απειλούσε μόνο με τον Γκρίφιν. Το σκορ στο 24’ ήταν 51-44 για την «Ένωση» που είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Έφτασε μάλιστα στο 57-49 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου χάρη στην άμυνά της. Και καθώς είχε «απενεργοποιήσει» δύο σημαντικά επιθετικά όπλα του ΠΑΟΚ, τον Λοβ και τον Τέρνερ.

Όμως ο Κάρτερ είχε αρχίσει να γίνεται παράγοντας του αγώνα όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 57-55 . Ο ΑΕΚ βρέθηκε ξανά στο +8 (σκορ 63-55) και οι γηπεδούχοι πλησίασαν εκ νέου (63-60). Ήταν το σημείο που πήρε τη σκυτάλη ο Μέικον και με 6 σερί πόντους πήγε το σκορ στο 69-60.

Με 1’52’’ για το τέλος, δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κάρτερ (συνολικά 6/8) έφεραν τον ΠΑΟΚ σε απόσταση βολής (70-71) και λίγο μετά ο Λοβ έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (72-71). Μέσα σε 2’37’’ οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0 και προηγήθηκαν 74-71.

Ο Μέικον έβαλε το τρίποντο της ισοφάρισης (74-74) με 25’’ να απομένουν, ο Μπιτς αστόχησε και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Εκεί η ΑΕΚ βρέθηκε στο 83-77 με 2’ να απομένουν για το τέλος με κρίσιμους πόντους από τον Λίνο Χρυσικόπουλο αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 83-82 με τον Κακλαμανάκη να έχει πετύχει όλους τους πόντους της ομάδας του στην παράταση! Ο Λάνγκφορντ είχε 2/2 βολές (82-85) όπως και 1/2  ο Κάρτερ (83-85) με 46’’ για το τέλος. Ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε τρίποντο και ο Λοβ με 17’’ για το φινάλε ισοφάρισε σε 85-85. Όμως στο τέλος ο μεγάλος σκόρερ που λέγεται Κιθ Λάνγκφορντ στην εκπνοή χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ΑΕΚ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Απίστευτο αλλά αληθινό: Ο ΠΑΟΚ πήρε 30 πόντους από τα λάθη της ΑΕΚ αλλα… έχασε τον αγώνα!

Ο MVP: Φυσικά έτσι όπως πήγε το ματς, ο Κιθ Λάνγκφορντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 36-37, 52-57, 74-74 (καν.αγ.)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 8, Γκρίφιν 17, Μαργαρίτης 5, Κακλαμανάκης 15, Καμπερίδης 4, Μπιτς 5, Κονατέ 4, Τσαλμπούρης, Παπαντωνίου, Κάρτερ 27, Τέρνερ

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16, Χρυσικόπουλος 16, Γόντικας, Μωραϊτης 3, Λοτζέσκι 8, Μέικον 18, Κατσίβελης 8, Μαυροειδής 6, Ρογκαβόπουλος 7, Μόουζες 5, Σλότερ