ΠΑΟΚ – Ιωνικός 110-80: Τον διέσυρε!

Εντυπωσιακός ο Δικέφαλος του Βορρά

ΠΑΟΚ - Ιωνικός
Συντάκτης: Κώστας Λάππας Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τον Ιωνικό ο ΠΑΟΚ, που τον συνέτριψε με 110-80 στο Παλατάκι, και επέστρεψε στις νίκες μετά από αυτή με τον Άρη για το πρωτάθλημα της Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την τραγική αγωνιστική εικόνα που παρουσίασαν οι φιλοξενούμενοι και πήραν άνετη νίκη με εντυπωσιακή εμφάνιση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΠΑΟΚ: Το διπλό μεταγραφικό μπαμ!

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης επέλεξε για την αρχική του πεντάδα τους Τσόχλα, Σμιθ, Μπεστ, Μαργαρίτη και Σαρικόπουλο, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι και να προηγείται από νωρίς με διψήφια διαφορά των 11 πόντων με 17-6 μετά από εύστοχο ζευγάρι βολών του Μπόμπι Μπράουν.

Οι «ασπρόμαυροι» αύξησαν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους στο 27-14 μετά από τρίποντο του Σόρτερ, πριν απαντήσει στο τέλος της περιόδου ο Κατούφας, που έκανε το 27-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ακόμη καλύτερα, ενώ δεν άργησε η διαφορά να εκτοξευθεί ακόμη περισσότερο, με τον Δικέφαλο να βρίσκει λύσεις τόσο μέσα αλλά και έξω από την ρακέτα.

Την ίδια στιγμή που ο Ιωνικός έδειχνε τεράστιες αδυναμίες σε άμυνα και επίθεση, γεγονός που επέτρεψε στην ομάδα του Χαραλαμπίδη να περάσει μπροστά με +18 (38-20), μετά από όμορφη προσπάθεια του Ουίγκινς.

Ο Σμιθ με «βόμβα» τριών πόντων έκανε το 51-28, με το τελικό σκορ του ημιχρόνου να κλείνει στο +20, με 59-39.

Ο Δικέφαλος συνέχισε με το πόδι στο γκάζι, θέλοντας να καθαρίσει το παιχνίδι αλλά και την διαφορά από νωρίς, μπαίνοντας φουριόζος στο τρίτο δεκάλεπτο και ξεφεύγοντας ακόμη και στο +30 με 72-42, μετά από ζευγάρι βολών του Σόρτερ.

Στα μισά του δεκαλέπτου ο Μπεστ με τρίποντό του έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +36, με 77-43.

Το σκορ του δεκαλέπτου έκλεισε στο 90-53, μετά από λει-απ του Μπράουν.

Στην τέταρτη περίοδο ο Κώστας Χαραλαμπίδης ξεκίνησε τους νεαρούς Ιατρίδη και Καραμανώλη από την αρχή, και ο Ιωνικός κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 2 με 97-69, βρίσκοντας κυρίως σουτ από απόσταση.

Η κατοστάρα του ΠΑΟΚ δεν άργησε να έρθει, με τον Μπράουν να πετυχαίνει γκολ φάουλ στα μισά της περιόδου, κάνοντας το 102-72.

Ο αγώνας ήταν διαδικαστικής σημασίας στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και τον Δικέφαλο να παίρνει την άνετη νίκη με 110-80, η οποία τον ανεβάζει τόσο βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 19 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Τσόχλας 6 (2), Μαργαρίτης 7, Μπεστ 15 (3/5 τρίποντα), Σαρικόπουλος (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 9 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χατζηνικόλας, Καραμανώλης, Ιατρίδης 2, Σόρτερ 20 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Γουίγκινς 26 (10/12 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Νόουλς 6.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουταλιανός): Αρνέτ 7 (1), Μόμπλι 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπατής 2, Σχορτσανίτης, Σίμπσον 19 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Τζόουνς 11 (2), Σάφτεναρ 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατούφας 7 (1), Κώττας 2, Δημάκος 5, Κάλαχαν 9 (1).