Περιστέρι- Ιωνικός Νίκαιας 86-70: Νίκησε και βελτιώθηκε

Το Περιστέρι επέστρεψε στις νίκες (μετά τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα με Κολοσσό και Ρίγα καθώς επικράτησε άνετε με 86-70 του Ιωνικού Νίκαιας.

Περιστέρι
Περιστέρι
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Το σημαντικό για το Περιστέρι ήταν ότι εκτός της νίκης παρουσίασε και σημάδια βελτίωσης στην αγωνιστική του συμπεριφορά. Πέρα από την εξαιρετική άμυνα στο β΄μέρος (παθητικό 25 πόντοι) είχε πολύ καλή δημιουργία (24 ασίστ) και είχε πλουραλισμό στην επίθεση. Ο Ιωνικός, χωρίς τον Άνταμ Σμιθ δε μπορούσε να αντέξει περισσότερο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης αλλά η βελτίωση της άμυνάς του στην επανάληψη έκανε πολύ πιο «καθαρή» την επικράτηση.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο επτάλεπτο (18-18), το Περιστέρι έτρεξε σερί 11-0 και προηγήθηκε 29-18 στο 11’30’’. Με 6’12’’ για το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 37-23 κι εκεί βγήκε η πρώτη αντίδραση του Ιωνικού. Μάλιστα ενώ απέμεναν 25’’ για το τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου ο (κορυφαίος σ’ αυτό το διάστημα) Νίκος Χουγκάζ με τρίποντο μείωσε σε 49-45 πριν απαντήσει ο Καράμπελας και «κλείσει» το σκορ του ημιχρόνου (52-45). Το Περιστέρι διατηρούσε μια σταθερή διαφορά 8-10 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο κι έκλεισε με μια καλή διαφορά (71-59). Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +15 στις αρχές της τελευταίας περιόδου,  συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο κι έφτασαν άνετα στη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Οι 24 ασίστ του Περιστερίου, δείγμα εξαιρετικής δημιουργίας με πρώτο και καλύτερο τον Γκουτιέρες.

Ο MVP: Ο Τρε ΜακΛιν ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 52-45, 71-59, 86-70

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 12, Καράμπελας 6, ΜακΛιν 19, Τζόουνς 10, Κρόκετ 11, Βησσαρίου, Γούνταρντ 8, Μπουρούσης 7, Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 6, Γκουτιέρες 7

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αγγέλου): Πέτρόπουλος 6, Μαυροκεφαλίδης 7, Μουσταφά 8, Τολιόπουλος 4, Χουγκάζ 13, Πρίτζετ 18, Βλάχος, Γιώτης, Χόλογουελ 10, Χόλιφιλντ 4