Περιστέρι – ΠΑΟΚ 83-65: Πλεονέκτημα από τις… καραμπόλες

Το Περιστέρι πήρε ακόμη μία νίκη, την 17η τη φετινή σεζόν. Επικράτησε του ΠΑΟΚ με 83-65 και βρέθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου της Basket League!

Η προοικονομία του αγώνα άλλαξε ξάφνου. Η απόφαση του Παναθηναϊκού να μην αγωνιστεί, έφερε το Περιστέρι μπροστά από μία πρόκληση: η νίκη στο ματς με τον ΠΑΟΚ σήμαινε ισοβαθμία με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο (σ.σ.: μετά τον μηδενισμό και την αφαίρεση 6 βαθμών). Και εκείνη η νίκη στο Περιστέρι έδινε το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας στον Αργύρη Πεδουλάκη και στους παίκτες του.

Η πρόκληση έγινε αποδεκτή. Και ο στόχος επιτεύχθηκε. Με τρόπο εύκολο. Και πειστικό.

Tο Περιστέρι πάτησε… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε διψήφια διαφορά πόντων. Συνέχισε τον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στο τέταρτο ήρθε… ομαδική καθίζηση. Με το επί μέρους σκορ να είναι 9-9!

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ζώης Καράμπελας, σκόρερ 13 πόντων σε… σκάρτα 16 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 51-37, 74-56, 83-65.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Α.Πεδουλάκης): Μουράτος 7, Σκορδίλης 12, Βασιλόπουλος 12 (2), Γκρέι 10 (2), Κάλαχαν 7 (1), Φιλιππάκος, Αγραβάνης, Μπεντίλ 11 (2), Ντάνιελ 9 (1), Καράμπελας 13 (2), Σμιθ, Φλέμινγκς 2.

ΠΑΟΚ (Η.Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4, Κόνιαρης 5 (1), Μαργαρίτης 11 (1), Τέπιτς 12 (2), Γκος 9 (2), Ζάρας 13 (1), Τσόχλας 9 (3), Τζέφερσον 2, Ιατρίδης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – ΠΑΟΚ 83-65: Πλεονέκτημα από τις… καραμπόλες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.