Περιστέρι-Ήφαιστος 89-81: Πετάει προς στην κορυφή!

Το Περιστέρι συνεχίζει απτόητο την κούρσα του στο φετινό πρωτάθλημα

Ασταμάτητο το Περιστέρι, δεν πτοήθηκε από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Κύμη κι επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, με 89-81 επί του Ηφαίστου Λήμνου, κάνοντας το 5-0 στη σεζόν!

Οι Χάροου και Γκρέι ήταν κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ενώ για τον Ήφαιστο πάλεψαν οι Σμιθ και Γκότσερ. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν στο ματς από το -25, αλλά στο τέλος δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή κι έχουν έτσι 2-3 στο πρωτάθλημα, μέχρι στιγμής.

Το Περιστέρι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, όπως άλλωστε συνηθίζει να κάνει σε όλα τα εντός έδρας ματς και πήρε από νωρίς το κεφάλι στο σκορ. Οι Βασιλόπουλος και Ντάνιελ έκαναν σπουδαία δουλειά και με άμυνα για σεμινάριο, το Περιστέρι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 28-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ήφαιστος έβγαλε αντίδραση στο ματς με τον Σμιθ μείωσε σε 30-20. Ωστόσο, το Περιστέρι είχε απάντηση και μάλιστα με τρίποντο του Γκρέι από τη σέντρα σε νεκρό χρόνο, έφτασε τη διαφορά στο 52-31, στο ημίχρονο!

Με… σπασμένα τα φρένα ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο για το Περιστέρι, που ανέβασε τη διαφορά στο +25, στο 23’ με το σκορ να γράφει 60-35. Ο Ήφαιστος απάντησε και με ένα σερί 8-19 μείωσε στο τέλος της περιόδου σε 71-54 (-17).

Η τέταρτη περίοδος ήταν όλα τα λεφτά! Στα πρώτα λεπτά το Περιστέρι προηγήθηκε εκ νέου με +21 (75-54), αλλά κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Ηφαίστου, φτάνοντας το σκορ στο 38’ να είναι 81-75! Πάντως οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψύχραιμοι στο τέλος, ευστόχησαν στις βολές και πήραν τη νίκη με 89-81, διατηρώντας έτσι το απόλυτο στην Basket League!

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 52-31, 71-54, 89-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 14, Χάροου 18 (1), Γκρέι 15 (4), Σίρκο 11, Ντάνιελ 8, Μουράτος 6, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Κλαρκ 5, Αγραβάνης, Μπεντίλ 10, Καράμπελας.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Σωτήρης Μανολόπουλος): Μανωλόπουλος, Γκότσερ 18 (3), Έβανς 17, Γουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 5 (1), Μούρτος 5 (1), Σταμάτης, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 7 (1), Γόντικας, Σμιθ 20 (4), Φρεϊμάνης 5 (1).

Δίπλαρος: «Ο Πανιώνιος κάνει μια νέα αρχή»

ΑΕΚ – Χολαργός 73-63: Με οδηγούς τους Γκρίφιν και Τσαλμπούρη

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι-Ήφαιστος 89-81: Πετάει προς στην κορυφή!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.