Περιστέρι- Προμηθέας 70-73: Brothers in arms

Με τα αδέρφια Γκραντ να σαρώνουν τα πάντα (41 από τους 73 πόντους) ο Προμηθέας πέρασε νικηφόρα 73-70 από το Περιστέρι.

Πλέον ο Προμηθέας έφτασε στο 12-5 και οδεύει προς την 3η θέση (έχει πολλούς εξ αναβολής αγώνες) ενώ το Περιστέρι βρίσκεται στο 10-10. Πάντως οι γηπεδούχοι με πολλά προβλήματα αφού απουσίασαν οι Βασιλόπουλος, Κρόκετ και Καράμπελας ενώ έπαιξαν με πόνους οι Τσαϊρέλης,  Σκορδίλης και Τζόουνς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το δίδυμο των Γκραντ έκανε όλη τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία. Απέναντι σε μια ομάδα που έβγαλε πολλή ενέργεια στην άμυνα στην τελευταία περίοδο αλλά προδόθηκε από την αστοχία στα τρίποντα (5/25).

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Συναρπαστικός ήταν ο αγώνας από την αρχή με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Από τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα αλλά με το Περιστέρι να είναι κοντά του. Τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων έκαναν δουλειά ενώ ο Προμηθέας είχε τον εκπληκτικό Τζέριαν Γκραντ που τον καθοδηγούσε.

Με 13 πόντους του Αμερικάνου, οι Πατρινοί βρέθηκαν στο 32-28 στο 16’30’’. Το Περιστέρι έκλεισε τις διεισδύσεις του Γκραντ και με σερί 6-0 πέρασε μπροστά 36-35 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (36-37).

Με τον Τζέριαν Γκραντ να συνεχίζει το ρεσιτάλ, ο Προμηθέας ξέφυγε 49-38 στο 24’. Ήταν πολύ πιο επιθετικός στην άμυνά του κι έτσι έπαιρνε λύσεις. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε μπροστά τους Πατρινούς με 57-50. Η αδυναμία του Περιστερίου στο περιφερειακό σουτ (3/18) ήταν πολύ άσχημο νέο για τους γηπεδούχους. Στο 31’ ο Προμηθέας πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του (62-50) αλλά το Περιστέρι αντέδρασε και μέσα σε 2 λεπτά έτρεξε σερί 9-0 και μείωσε σε 62-59. Με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 66-63 και με 1’12’’ μετά από τρίποντο του ΜακΛιν σε 68-66. Οι συνεργασίες των Γκραντ με τελικό αποδέκτη τον Τζεράι έφερε τον Προμηθέα στο 70-66 αλλά ο Γκουτιέρεζ μείωσε σε 70-68. Με 35’’ για το τέλος ο Τζεράι Γκραντ κέρδισε φάουλ από τον Τζόουνς και με 2/2 βολές έκανε το 72-68. Ο Γκουτιέρεζ αστόχησε σε τρίποντο  και ο Λούντζης με 1/2 βολές έγραψε τον επίλογο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Οι Τζέριαν και Τζεράι Γκραντ είχαν 41 από τους 73 πόντους του Προμηθέα. Επίσης 15/22 δίποντα (7/18 οι υπόλοιποι)…

Ο MVP: Ο Τζέριαν Γκραντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 36-37, 50-57,  70-73

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 6, Τσαϊρέλης 12, ΜακΛιν 11, Τζόουνς 17, Μάντζαρης, Σκορδίλης 4, Βησσαρίου, Φορντ, Σαλούστρος 12, Γκουτιέρεζ 8

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 8, Έβανς, Δ. Αγραβάνης 9, Τζέριαν Γκραντ 20, Γιαννόπουλος 6, Τζεράι Γκραντ 21, Λούντζης 4, Γ. Αγραβάνης 3, Φορντ, Χριστοδούλου, Αθηναίου 2

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι- Προμηθέας 70-73: Brothers in arms», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College