Προμηθέας – Άρης 71-61: Τα χαμόγελα επέστρεψαν στην Πάτρα

Ο Προμηθέας επικράτησε του Άρη, 71-61, κρατώντας τον Άρη στην αβεβαιότητα

Ο Προμηθέας, μετά την ήττα από τον Ήφαιστο στη Λήμνο κι από την Οστάνδη στην Πάτρα για το Champions League, επέστρεψε στις νίκες, με την αχαϊκή ομάδα να επικρατεί του Άρη με 71-61 στο «Δ. Τόφαλος», για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι έχοντας καλύτερους  τους Μπράουν (14π., έξι ριμπ.), Μέγιερ (12 πόντους, με 4/4 δίποντα) και Χαλ (12 π.) έφθασαν στην έκτη νίκη τους.

Ο Άρης προβλημάτισε για άλλη μια φορά και με κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο (21-6 ο Προμηθέας) γνώρισε την 7η ήττα.

Οι Χάρις και Μποχωρίδης σημείωσαν από 11 πόντους, ενώ ο Λάκι Τζόουνς είχε επτά ριμπάουντ και οκτώ ριμπάουντ.

Με οδηγό τον Μπράουν

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο σε θέαμα και όαση αποτέλεσε η παρουσία του Ρίου Μπράουν με 11 πόντους.

Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Προμηθέα να έχει προβάδισμα πέντε πόντων (30-25), με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού.

Καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ανεβάζοντας την απόδοσή τους-κυρίως- στην άμυνα, περιόρισαν τον Άρης μόλις στους έξι πόντους.

Έτσι, φυσιολογικά άνοιξε και η διαφορά: Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 41-28, ο Έλις έκανε το +15 45-30 (28’) και ο Γκίκας με τρίποντο έφερε το +20 , 51-31, σκορ με το οποίο οι ομάδες μπήκαν στην 4η περίοδο.

Εκεί οι παίκτες του Άρη προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν γρήγορα 51-37, όμως ο Προμηθέας διατήρησε διαφορά ασφάλειας, 59-42 (36’) και 61-45, 4:47 πριν από το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο δύο τρίποντα των Χάρις και Φλιώνη έφεραν το σκορ στο 61-51 (3:42), ενώ ο Χάρις με νέο τρίποντο από τον Χάρις μείωσε για τον Άρη στο 63-56, στο 1:57.

Όμως πέντε πόντοι από τον Λίποβι, για το 68-58 (0:14), έκοψαν όποιες φιλοδοξίες για ανατροπή είχαν δημιουργηθεί για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 5 (1), Τσαϊρέλης, Μέιερ 12 (1), Λίποβι 8 (2), Μπράουν 14 (1), Σαλούστρος 7, Γερομιχαλός 2, χολ 12 (1), Σανδραμάνης, Έλις 8, Παρκς 3.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 11 (1), ΜακΓκί 8, Μπελ 9 (1), Χάρις 11 (3), Νταλό 3, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης 9 (3), Τζόουνς 7 (1), Κάιζερ, Αγγέλου.

ΑΕΚ – Λαύριο 83-64: Η «Βασίλισσα» αρνείται να χάσει!

Κολοσσός – Ολυμπιακός 67-86: Περίπατος δίχως τους αρχηγούς

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας – Άρης 71-61: Τα χαμόγελα επέστρεψαν στην Πάτρα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.