Προμηθέας- Άρης 90-69: Απόρθητη Πάτρα με στρατηγό Γκραντ

Για περίπου 30 λεπτά ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός αλλά όταν ο Προμηθέας πάτησε το… γκάζι εξαφανίστηκε από τα μάτια του αντιπάλου του και «καθάρισε» εύκολα τον αγώνα (90-69).

Προμηθέας- Γκραντ
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με τον Τζέριαν Γκραντ να είναι… στρατηγός, ο Προμηθέας βελτίωσε κι άλλο το ρεκόρ του (11-5). Ο Άρης βρίσκεται στο 6-13 κι έμεινε με την καλή προσπάθεια για μεγάλο μέρος του αγώνα. Οι Πατρινοί έφτασαν στο 8-0 εντός έδρας και είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει εντός έδρας απώλεια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Μερικές «εκρήξεις» του Προμηθέα, αμυντικά κι επιθετικά, στο δεύτερο και στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετές για να κρίνουν τον αγώνα. Υπέρ της πληρέστερης και ποιοτικότερης ομάδας.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα με ένα 7-0 ικαι στη συνέχεια με 19-13 στο 8’. Οι Θεσσαλονικείς ολοκλήρωσαν μια εξαιρετική πρώτη περίοδο με 26-19 κι έδειχναν ικανοί να απειλήσουν τον Προμηθέα. O Άρης πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του (29-21) τα αδέρφια Γκραντ πήραν φόρα.  Με Αμερικανούς να πετυχαίνουν τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας τους ως το 14’, ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 33-32. Και με ένα σερί 9-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 49-40!  Οι Πατρινοί είχαν 7/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο όπου κυριάρχησαν πλήρως (επιμέρους σκορ 30-14).

Ο Άρης έβγαλε αντίδραση με την καλή του άμυνα και μείωσε σε 54-53 στο 26’ αλλά μέσα σε ένα λεπτό (!) ο Προμηθέας με σερί 9-0 «πέταξε» στο 63-53. Ο Άρης επέστρεψε και μείωσε 65-60 στο τέλος της 3ης περιόδου μένοντας έτσι σταθερά μέσα στον αγώνα.

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 65-62 αλλά απ’ εκείνο το σημείο και μετά έχασαν την επαφή με το σκορ. Ο Προμηθέας με επιμέρους σκορ 15-2 ξέφυγε 80-64 και όλα τελείωσαν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Προσέξτε το επιμέρους σκορ στην δεύτερη και στην τέταρτη περίοδο: 55-23 για τον Προμηθέα. Στην πρώτη και στην τρίτη περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 35-46 για τον Άρη!

Ο MVP: Ο Τζέριαν Γκραντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 14, Έβανς 10, Δ.Αγραβάνης 11, Τζέριαν Γκραντ 18, Γιαννόπουλος 2, Τζεράι Γκραντ 12, Λούντζης 6, Γ. Αγραβάνης 4, Φορντ 3, Χριστοδούλου 4, Αθηναίου 4, Μπαζίνας 2

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης):  Φλιώνης 5, Κουζέλογλου 7, Τσάλμερς 6, Ντραγκίσεβιτς 13, Σταμάτης 7, Σλαφτσάκης, Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος 6, Καλαϊτζίδης, Λιτλ 3