Προμηθέας- Λάρισα 96-56: Ολική ανατροπή και τρίτη θέση

Η ομάδα της Πάτρας έγραψε έναν ικανοποιητικό επίλογο με την κατάκτηση της 3ης θέσης σε μια χρονιά ιδιαίτερα δύσκολη. Η Λάρισα κέρδισε δικαίως το χειροκρότημα

Ο Προμηθέας ισοπέδωσε τη Λάρισα με 96-56 στον τελευταίο αγώνα της φετινής Basket League και κατέκτησε την 3η θέση στη βαθμολογία.

Με αυτή την κατάληξη ο Προμηθέας κατάφερε να κλείσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μια σεζόν που μόνο ευχάριστες αναμνήσεις δεν του άφηνε: Κακή πορεία στο Eurocup και πολλές ήττες στην Basket League (5η θέση στην Κανονική Περίοδο) και τελικά η 3η θέση αφήνει μια γλυκιά κατάληξη.

Είναι η δεύτερη καλύτερη θέση που έχει πάρει ποτέ ο Προμηθέας στο πρωτάθλημα. Υπήρξε φιναλίστ το 2019 (έχασε στη σειρά των τελικών από τον Παναθηναϊκό).

Η Λάρισα τερμάτισε στην καλύτερη θέση της ιστορίας της (4η) κι έκανε σπουδαία πορεία με την πρόκριση στην τετράδα και με τις τρομερές εμφανίσεις της στα ημιτελικά όπου έστειλε σε πέντε αγώνες τη σειρά με τον Παναθηναϊκό. Έφτασε σε μια ασυνήθιστη κατάσταση καθώς στην πρώτη της συμμετοχή σε πλέι οφ έπαιξε συνολικά 12 αγώνες και στο τέλος ήταν φανερό ότι οι παίκτες της δεν είχαν δυνάμεις.

Ο Προμηθέας αν και βρέθηκε στο 0-2 τελικά πέτυχε τρεις συνεχόμενες νίκες κι επανέλαβε ό,τι και ο Πανιώνιος το 2008 που βρέθηκε δύο νίκες πίσω από το Μαρούσι αλλά κατέκτησε την 3η θέση στη βαθμολογία (και τότε το εισιτήριο για την Euroleague).

Σε ό,τι αφορά στον αγώνα δεν έχουμε και πολλά να αναφέρουμε. Οι παίκτες του Προμηθέα είχαν τεράστια αυτοπεποίθηση, έφτασαν και στο +43 ενώ ο Νίκος Γκίκας έκανε δεύτερο συνεχόμενο double- double με 19 πόντους και 10 ασίστ. Στον τέταρτο αγώνα είχε 20 πόντους και 13 ασίστ. Σίμπσον και Φόστερ ήταν παραγωγικοί ενώ ο μεγάλο κέρδος στο φετινό Προμηθέα είναι ο Γιώργος Τανούλης.

Η Λάρισα θα πρέπει να φροντίσει το μέλλον της καθώς πρόσφατα ο ιδιοκτήτης, Θεόδωρος Ριζούλης ζήτησε βοήθεια από χορηγούς και κόσμο της περιοχής ώστε η ομάδα να μπορέσει να συνεχίσει σε ανταγωνιστικό επίπεδο

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-27, 74-41, 96-56

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γκραντ 13, Δ.Αγραβάνης 10, Γκίκας 19, Σίμπσον 15, Φόστερ 13, Πλώτας 2, Γ.Αγραβάνης, Λάγιος 5, Άντριτς 6, Μπαζίνας 3, Τανούλης 10

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 7, Κρουμπάλι 8, Καράμπελας 5, Μάριτς 7, Μούντι, Τσαϊρέλης 1, Βησσαρίου 3, Σπυρόπουλος 5, Αστεριάδης, Ζάρας 10, Παπαντωνίου 5, Μπέρζινς 5

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας- Λάρισα 96-56: Ολική ανατροπή και τρίτη θέση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.