Ρέθυμνο – Κύμη 78-64 : Nίκη με διπλό όφελος

Το Ρέθυμνο πήρε μία ιδιαίτερα σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής, καθώς επικράτησε της Κύμης με 78-64 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του στη φετινή Basket League, αφήνοντας στη μία την Κύμη και τον Κολοσσό Ρόδου.

Οι Κρητικοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-17 και το ημίχρονο στο +10 με 48-38. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού βελτίωσε την απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου μείωσε το σκορ μέχρι και στο 53-52. Ωστόσο μέχρι εκεί, μιας και οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις, παίρνοντας μάλιστα και μία σημαντική διαφορά που ενδεχομένως να παίξει ρόλο στην μάχη της παραμονής.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν οι Μπαρτ (23π.) και Τζόνσον (20π.), ενώ στον αντίποδα οι Σαγκς (19π.) και Τζεκουάν (14π.).

Δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64

ΡΕΘΥΜΝΟ  (Ζιάγκος): Τζόνσον 20, Χριστοδούλου 11, Μπαρτ 23, Ντάνιελς 5 , Τζόουνς 11, Σιγκούνας 5, Καλογιαννίδη, Ραζής 3
ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 11, Σακγς 19, Κάμφορ, Ουάσινγκτον 7, Λούις 14, Πουλιανίτης 6, Στυλιανού 5, Μαραγκός 5

Κολοσσός – Ολυμπιακός 67-86: Περίπατος δίχως τους αρχηγούς

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρέθυμνο – Κύμη 78-64 : Nίκη με διπλό όφελος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.