Στην 2η παράταση ο Ιωνικός, «υπέγραψε» τη νίκη ο Χαραλαμπόπουλος! (vid)

Με 35 πόντους του Μπαρτ και ένα μεγάλο τρίποντο από τον Χαραλαμπόπουλο, ο Ιωνικός επικράτησε με 100-95 του Περιστερίου στην 2η παράταση!

Θρίαμβος στη 2η παράταση για τον Ιωνικό με την υπογραφή του Χαραλαμπόπουλου!
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μετά από ένα… ατελείωτο και συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Ιωνικός «λύγισε» στο «Σοφία Μπεφόν» το Περιστέρι (100-95) μετά  από δύο παρατάσεις! Καθοριστικός ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, καθώς με τρίποντο στα 22’’ πριν το τέλος έδωσε «αέρα» 4π. στην ομάδα του!

Σπουδαίος βεβαίως και ο Στιβ Μπαρτ με 35 πόντους (15/16 βολές,, 8/18διπ. 4/10τριπ.), ενώ εκτός από τον Χαραλαμπόπουλου που είχε 19π. άλλους τόσους σκόραρε ο επίσης εξαιρετικός Μαυροκεφαλίδης.

Από πλευράς Περιστερίου (είχε τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη στην παράταση, αλλά «πέταξε» την ευκαιρία) ο Μορέιρα είχε 30π. και 8ριμπ.

Γενικότερα ήταν ενα ματς με συνεχείς ανατροπές στο προβάδισμα και μεγάλες εναλλαγές στα συναισθήματα. Στον κανονικό αγώνα ο Ιωνικός προηγήθηκε με 77-73 (λέι απ Χαραλαμπόπουλος) στα 41” πριν το φινάλε.

Όμως το Περιστέρι απάντησε με καλάθι του Σμιθ και βολές του Μορέιρα στα 3”. Ετσι το σκορ διαμορφώθηκε στο 77-77 με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην πρώτη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +3 (80-83), με τον Μπαρτ να βάζει 3/3 βολές και λέι-απ για το 85-84. Το Περιστέρι μετά από τάιμ άουτ, αστόχησε στην επίθεση, όμως ο Μορέιρα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και με 1/2 βολές ισοφάρισε στο 85-85.
Στα 23’’ που απέμεναν το σκορ δεν άλλαξε καθώς είχαμε λάθη και από τους δύο αντιπάλους κι έτσι οδηγηθήκαμε και σε δεύτερη παράταση!

Εκεί ο Μπαρτ (πήρε φωτιά στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού) ευστόχησε σε ένα σημαντικό ζευγάρι βολών (για το 93-92, στα 59’’) και ο Χαραλαμπόπουλος στην τρίποντη «βόμβα» (από τη γωνία) για να κάνει το 96-92 στα 22’’!

Στο 6-4 ο Ιωνικός, που πλησίασε το Περιστέρι στη μία νίκη πλέον (έπεσε στο 7-3)!

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77κ.α., 85-851η παρ. , 100-95 2ηπαρ.

Ιωνικός Νίκαιας(Βετούλας): Τζόουνς 13 (1), Λόρενς 8 (1), Μαυροκεφαλίδης 19 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σάφτεναρ 3 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δημάκος 3 (1), Στιθ, Χαραλαμπόπουλος 19 (5/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπατής, Μπαρτ 35 (4/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 15/16 βολές), Κατούφας

Περιστέρι(Παπανικολόπουλος): Σμιθ 15 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλέικ 7 (1), Μορέιρα 30 (12/20 δίποντα, 6/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γκρέι 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 2, Σαλούστος, Γόντικας 2, Χάτσερ 9 (2), Μόουζες 5 (2/7 σουτ, 8 ριμπάουντ).