ΜΠΑΣΚΕΤ

Δεν άντεξε μέχρι το τέλος ο Άρης, ήττα από τη Λιετκαμπέλις

Πάλεψε ο Άρης αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λιετκαμπέλις γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα στο Eurocup.

Ο Άρης γνώρισε την ήττα από την Λιετκαμπέλις με στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Eurocup.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν τα κατάφεραν στην πρεμιέρα γνωρίζοντας την ήττα με 66-82 από τη Γκραν Κανάρια, ενώ αντίστοιχα ήττα υπέστη και η ομάδα από τη Λιθουανία από τη Μπουντοκνόστ με 76-65.

Κορυφαίος για τους Θεσσαλονικείς ο Τολιόπουλος με 19 πόντους και τρεις ασίστ, ενώ για τους Λιθουανούς ο Σιρβίντις πέτυχε 21 πόντους, ενώ ο Ορελικ μέτρησε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, με τους «κιτρινόμαυρους» να μη μπορούν να εκμεταλλευτούν τα λάθη που έκαναν οι γηπεδούχοι ώστε να πάρουν διαφορά.

Αντίθετα, οι Λιθουανοί κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ έχοντας τέσσερα εύστοχα τρίποντα με 50% ευστοχία, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 23-20.

Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου η διαφορά δεν ξέφευγε, όμως οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά μπροστά, συνεχίζοντας να βαράν με 66,7% ευστοχία στο τρίποντο και τις άμυνες να είναι ιδιαίτερα σκληρές, γεγονός που κρατούσαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λιετκαμπέλις να έχει διαφορά ασφαλείας και το σκορ να είναι στο 43-36.

Τα επίπεδα συγκέντρωσης των παιδιών του Καστρίτη ήταν υψηλότερα, περιορίζοντας τα λάθη και μαζεύοντας τη διαφορά. Ωστόσο, βρήκαν μπροστά τους τον Σιρβίντις ο οποίος ήταν ασταμάτητος με εννιά πόντους στο εν λόγω δεκάλεπτα, μη επιτρέποντας την ανατροπή του σκορ το οποίο ήταν 61-59.

Ο Άρης έμεινε από δυνάμεις και «πλήρωσε» το κακό του τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι, τρέχοντας ένα σερί 8-0, καταφέρνοντας τρία λεπτά πριν το φινάλε να φτάσουν το σκορ στο 80-66.

Όταν οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να βγάζουν αντίδραση και να «μαζέψουν» το σκορ ήταν αργά, με το 84-74 να είναι το τελικό σκορ.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης Λιετκαμπέλις – Άρης:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Δεν άντεξε μέχρι το τέλος ο Άρης, ήττα από τη Λιετκαμπέλις», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.