ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ελλάδα – Λετονία 82-74: Με το «δεξί» στο Πανευρωπαϊκό

Θετική πρεμιέρα για τη «γαλανόλευκη»

Η Ελλάδα έκανε πρεμιέρα με το δεξί στο Ευρωμπάσκετ Κ18, που διεξάγεται στο Βόλο, κερδίζοντας με 82-74 τη Λετονία. Κορυφαίοι ήταν οι Νικολαΐδης (17π.) και Σωτηρίου (12π., 14ρ.).

Η Εθνική παρ’ ότι βρέθηκε να… κυνηγάει την Λετονία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, βρήκε το μεγάλο «ξέσπασμα» στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 22-11 έφτασε σε μία πολύτιμη νίκη.

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 17 πόντους, ενώ ο Άρης Σωτηρίου σημείωσε double – double με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ. Διψήφιοι για την Εθνική ήταν και οι Βαλάντης Κουρτίδης (13π.) – Φώτης Γεωργαλάς (10π.).

Η Ελλάδα σούταρε με μόλις 22% πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., αλλά παίζοντας σκληρή άμυνα στο φινάλε έφτασε στην νίκη.

Ελλάδα-Λετονία: Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, με τους Λετονούς να βάζουν δύσκολα στην «γαλανόλευκη» και το σκορ να γίνεται γρήγορα 2-12 (3’). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (18-28), όμως οι διεθνείς μας δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Οι παίκτες του κόουτς Βλασσόπουλου έκαναν την αντεπίθεσή τους και μπήκαν και πάλι μέσα στο παιχνίδι, με το ημίχρονο να βρίσκει την Λετονία μπροστά με μόλις 1 πόντους (45-46).

Οι Λετονοί είχαν τον προβάδισμα στο μεγαλύτερ μέρος του τρίτου δεκαλέπου, με την Εθνική μας όμως να μην τους επιτρέπει να ξεφύγουν, όπως δείχνει και το 60-63 με το οποίο έκλεισε η περίοδος.

Οι διεθνείς μας βρήκαν ξανά λύσεις και πέρασαν μπροστά, όμως οι αντίπαλοί μας εκμεταλεύτηκαν μια μικρή αδράνεια των Ελλήνων και βρέθηκαν στο +4 με 69-73, όμως η Ελλάδα με ένα 10-1 βρέθηκε στο +5 (79-76 38′). Ο εξαιρετικός Σωτηρίου συνέχισε να δίνει λύσεις στην Ελλάδα και το προβάδισμα ανέβηκε στο 82-74, με 63΄΄ να απομένουν για το τέλος.

Στον χρόνο που απέμεινε τίποτα δεν άλλαξε και η Εθνική μας πήρε τη νίκη, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Πανευρωπαίκό Εφήβων του Βόλου.

Διαιτητές: Ματσόνι (Ιταλία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Γέβτοβιτς (Σερβία)

Δεκάλεπτα: 18-28, 45-46, 60-63, 82-74

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 12π (14ρ), Κουρτίδης 13, Καράμπελας 8, Νικολαϊδης 17, Κλωνάρας 8, Γεωργαλάς 10, Ρογκαβόπουλος 8, Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 4, Σταυρακούκας 2, Τσάμης

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ελλάδα – Λετονία 82-74: Με το «δεξί» στο Πανευρωπαϊκό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.