ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Τουρνουά Atlas: Ελλάδα- Δομινικανή Δημοκρατία 87-75

Στον τελικό του Τουρνουά Atlas θα αγωνιστεί η Εθνική Ελλάδας μετά τη νίκη της επί της Δομινικανής Δημοκρατίας με 87-75. Μεγάλη εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (26 π.) , ο Θανάση αποχώρησε από την αναμέτρηση κουτσαίνοντας, αλλά η κατάσταση του δεν εμπνέει ανησυχία. Από το πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική ξεκίνησε με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να...

Τουρνουά Atlas
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Από το πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική ξεκίνησε με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει… πατημένο το πόδι στο γκάζι. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Greek Freak σκόραρε τους 14 από τους 24 πόντους της Εθνική, μάλιστα είχε 5/5 δίποντα και 4/4 βολές, ενώ είχε επίσης 2 τάπες και 1 ριμπάουντ! Η αντίπαλος της γαλανόλευκης ωστόσο της έβαλε δύσκολα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι 48-47 υπέρ της Εθνικής.

Οι παίκτες της Δομινικανής Δημοκρατίας ζόρισαν αρκετά τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ελλάδα κράτησε το προβάδισμα με τους αντιπάλους της να πλησιάζουν, κάθε φορά που πήγαινε να δημιουργήσει μια διαφορά. Στην τελευταία περίοδο η Δομινικανή Δημοκρατία με δύο τρίποντα πλησίασε στον πόντο (70-69, 33′), αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχαν απαντήσεις και διαμόρφωσαν το 75-69 (34′). Τελικά και με τον Γιάννη Αντεκούνμπο στα τελευταία λεπτά να είναι… ορεξάτος διαμορφώθηκε το τελικό 87-75 για την Εθνική. Αύριο (27/8) στις 14.30 η Εθνική θα αντιμετωπίσει τη Βενεζουέλα στον τελικό του Τουρνουά Atlas.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο υπέστη διάταση στην δεξιά ποδοκνημική, ο οποίος αποχώρησε στο 33′ από τον αγώνα. Η κατάστασή του δεν εμπνέει ανησυχία.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-47, 66-61, 87-75

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος)Λαρεντζάκης 5, Καλάθης 7, Μπουρούσης 2, Παπαγιάννης 12, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 6, Παπαπέτρου 10, Βασιλόπουλος 3, Αντετοκούνμπο Γ. 26, Αντετοκούνμπο Θ. 2

Δομινικανή Δημοκρατία (Γκαρσία): Πένα 3, Μεντόζα 13, Λιζ 13, Ρόχας 16, Σουέρο 2, ΝτεΛεόν 2, Βάργκας 2, Ραμόν 3, Σολάνο 5, Ρόμπερτς 7, Γκαρσία 3, Μοντέρο 6

*Δεν αγωνίστηκε, καθώς ταλαιπωρείται από φαρυγγίτιδα, ο Αντώνης Κόνιαρης.