EUROCUP

Τελικός Eurocup: Το 1-0 η Μονακό

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Μονακό επικράτησε 89-87 της Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη και προηγείται 1-0 στη σειρά των τελικών του Eurocup.

Πλέον η Μονακό και η Ούνικς θα λύσουν τις διαφορές τους στο Καζάν όπου θα μεταφερθεί η σειρά. Το τρόπαιο του Eurocup θα το κατακτήσει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις δύο νίκες.

Το πολύ καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων τους έφερε στο 13-2 μόλις στο 4’ της αναμέτρησης. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασε και μείωσε σε 15-14 με επιμέρους σκορ 12-2 σε τρία λεπτά. Και στο 13’ πέρασε μπροστά με 24-23 διατηρώντας το προβάδισμα σε όλη τη δεύτερη περίοδο. Έκλεισε έτσι το ημίχρονο προηγούμενη με 44-42.

Η Ούνικς κατάφερε να αποσπαστεί στην 4η περίοδο και να φτάσει στο 59-50 με 4’51’’ για το 30’. Τότε η Μονακό έτρεξε ένα σερί 11-0 και πέρασε μπροστά με 61-59 και τελικά προηγήθηκε 65-64 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Πλέον ο αγώνας ήταν για… σκληρά νεύρα. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα αν και η Ούνικς βρέθηκε στο 84-81 με 1’52’’ να απομένουν αλλά απάντησε με τρίποντο ο Γκρέι (84-84). Ο Κλιμένκο είχε 1/2 βολές και ο Λεσόρτ 2/2 ώστε 1’05’’ πριν το τέλος το σκορ ήταν 86-85 για την Μονακό.

Με 48’’ για τη λήξη ο Τζόρνταν Θίοντορ έδωσε προβάδισμα 87-86 στην Ούνικς. Οι παίκτες της Μονακό απέτυχαν σε τρεις επιθέσεις αλλά ανανέωσαν με επιθετικά ριμπάουντ. Μέχρι ο Νάιτ να κερδίσει φάουλ και με 2/2 βολές να δώσει προβάδισμα (88-87) στους γηπεδούχους.

Το λάθος του Θίοντορ (κλέψιμο Εν’Ντογιέ), οι 1/2 βολές του Γκρέι και η τάπα του Λεσόρτ στον Θίοντορ διαμόρφωσαν το τελικό 89-87

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει την Μεγάλη Παρασκευή (30/4) στις 19:00 στο Καζάν. Αν χρειαστεί και τρίτος αγώνας, θα διεξαχθεί πάλι στο Καζάν, την Κυριακή του Πάσχα (2/5) πάλι στις 19:00.

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι και οι δύο ομάδες έχουν πάρει το εισιτήριο για την Euroleague της επόμενης σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-44, 65-64, 89-87

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Μποστ 16, Ντεμαϊς 3, Ίνγκλις 1, Νάιτ 14, ΕνΝτογιέ 4, Γιεγκετέ, Ο’Μπράιεν 11, Λεσόρτ 17, Γκρέι 23.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Μπράουν 10, Αντίποφ 2, Κάνααν 12, Ζμπανόφ, Γουόλτερς 4, Γουάιτ 6, Κλιμένκο 22, Ουζίνσκι, Σμιθ 2, Χόλαντ 14, Θίοντορ 15

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΜΟΝΑΚΟ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τελικός Eurocup: Το 1-0 η Μονακό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College