EUROLEAGUE

Άλμπα – Φενέρμπαχτσε 70-74: «Άλμα» πρόκρισης με σούπερ Σλούκα! (vid)

Με μεγάλη εμφάνιση του Κώστα Σλούκα και καθοριστικά τρίποντα του Βέστερμαν, η Φενέρμπαχτσε πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Άλμπα.

Άλμπα – Φενέρμπαχτσε 70-74: «Άλμα» πρόκρισης με σούπερ Σλούκα!
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μετά από μεγάλη μάχη στο Βερολίνο, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Άλμπα με για την 22η αγωνιστική της Euroleague. Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που βελτίωσε το ρεκόρ της στο 10-12 και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Καθοριστικός ο Βέστερμαν με δύο μεγάλα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό χάρη στα οποία έβαλε μπροστά την ομάδα του με 5 πόντους (68-73) με 24 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος σε 30 λεπτά συμμετοχής είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ και 2 κλεψίματα. Να αναφέρουμε μάλιστα οτι ο Έλληνας γκαρντ έφτασε τους 2000 πόντους στην καριέρα του στη διοργάνωση.

Στο 7-15 το ρεκόρ της Άλμπα πλέον που είχε πρώτο σκόρερ τον Γκεντράιτις με 14π.

Για τρία δεκάλεπτα πάντως οι Γερμανοί ζόρισαν αρκετά την ομάδα του Ομπράντοβιτς, έχοντας το προβάδισμα. Στο τελευταίο όμως η Φενέρ έπαιξε εξαιρετική άμυνα, βρήκε το εύκολο καλάθι και μεγάλα σουτ του Βέστερμαν που ήρθαν την κατάλληλη στιγμή, έφτασαν στην πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 41-33, 56-50, 70-74

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Μέισον 9 (1), Σίβα 2 (1/7 σουτ), Γκιφάι, Έρικσον 8 (2), Μάτισεκ, Χέρμανσον 10 (1/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Όγκμπε 2, Γκεντράιτις 14 (2), Τίμαν 4, Κάβανο 5 (1), Νόκο 11 (6 ριμπάουντ), Σίκμα 5 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Νάναλι, Βέστερμαν 11 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάλινιτς 6 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3κ λεψίματα, 2 λάθη), Σλούκας 16 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντε Κολό 10 91), Γουίλιαμς 4 (1), Τόμας 2, Βέσελι 10 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντίξον, Ντατόμε 15 (3).