EUROLEAGUE

Μπάγερν- Μακάμπι 72-70: Πάτησε στα πλέι οφ

Με 2/2 βολές του Νικ Γουάιλερ- Μπαμπ, 9’’ πριν το τέλος η Μπάγερν επικράτησε της Μακάμπι 72-70 και πλέον πατάει πολύ γερά στα πλέι οφ. Η Μπάγερν έκανε ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 21-12. Η Μακάμπι είχε την ευκαιρία στο τελευταίο σουτ, αλλά ο Γουίλμπεκιν ήταν άστοχος. Οι Γερμανοί βελτιώθηκαν στο 16-10 ενώ...

Μπάγερν- Μακάμπι- Ντόρσεϊ
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με 2/2 βολές του Νικ Γουάιλερ- Μπαμπ, 9’’ πριν το τέλος η Μπάγερν επικράτησε της Μακάμπι 72-70 και πλέον πατάει πολύ γερά στα πλέι οφ.

Η Μπάγερν έκανε ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 21-12. Η Μακάμπι είχε την ευκαιρία στο τελευταίο σουτ, αλλά ο Γουίλμπεκιν ήταν άστοχος. Οι Γερμανοί βελτιώθηκαν στο 16-10 ενώ η Μακάμπι εξακολούθησε την πολύ κακή φετινή της πορεία με το ρεκόρ της να είναι πλέον στο 10-14. Ακόμα κι αν κάνει το 2/2 στους εξ αναβολής αγώνες της, τα πλέι οφ της Euroleague είναι μακριά.

Η Μπάγερν με πολύ καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο ανάγκασε την Μακάμπι στο πρώτους της πόντους μετά από 3’16’’. Με 9 πόντους του Μπάλντουϊν οι Γερμανοί έκαναν επιμέρους σκορ 13-4 και πέρασαν μπροστά με 68-64.

Η Μακάμπι ισοφάρισε μετά από κλέψιμο του Ντιμπαρτολομέο στον Γουάιλερ Μπαμπ (18’’ πριν το τέλος) και καλάθι του ιδίου σε 70-70. Ο Μπαμπ λυτρώθηκε με τις 2 βολές που χάρισαν την πολύ μεγάλη νίκη στην Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-38, 51-58, 72-70

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ- Μπαμπ 5, Μπάλντουιν 16, Κρέμερ, Σίλεϊ 6,  Ρέινολντς 15, Λούσιτς 6, Φλακαντόρι, Ζίπσερ 10, Γκιστ 8, Τζόνσον 6, Σίσκο, Ραντόσεβιτς.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5, Γουίλμπεκιν 10, Τζόουνς 6, Καλοϊάρο 2, Χάντερ 2, Κοέν 6, Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 9, Ντιμπαρτολομέο 2, Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 6, Ζίζιτς 18