EUROLEAGUE

Μπαρτσελόνα- Μπασκόνια 71-57: Ανατροπή στην ανατροπή

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μπασκόνια (71-57) σ’ έναν αγώνα με πολλές ανατροπές όπου οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» από νωρίς.

Μπαρτσελόνα- Χίγκινς
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Δεν είναι καθόλου υπερβολή αυτό αφού η Μπαρτσελόνα με ένα πρώτο σερί 14-0 ξέφυγε 18-2 στο 8’ ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 25-4! Θα μπορούσε να αλλάξει κάτι;

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς προσπάθησε πάντως και τα κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά. Με μια πολύ καλή δεύτερη περίοδο απάντησε με 16-0 στην Μπαρτσελόνα και μείωσε σε 30-26. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 33-26 στο ημίχρονο και 40-31 στο 23’ αλλά άρχισαν να ανησυχούν όταν η Μπασκόνια με σερί 9-0 ισοφάρισε 40-40 στο 25’ και μάλιστα έχασε ευκαιρία (με τον Ντράγκιτς) να προηγηθεί για πρώτη φορά.

Πλέον ο αγώνας είχε αλλάξει μορφή, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 50-45 στο 30’και χάρη στην καλή της άμυνα έφτασε στη νίκη. Η Μπασκόνια είχε επαφή με το σκορ (59-54) για τελευταία φορά στο 36’ αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα από Χίγκινς και Μίροτιτς έβαλαν τέλος στον αγώνα. Ένα σερί 8-0 της Μπαρτσελόνα πήγε το σκορ στο 67-54 στο 38’ και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 25-4, 33-26, 50-45, 71-57

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους):  Ντέιβις 8, Χάνγκα 9, Μπολμάρο 3, Σμιτς, Πούστοβι 2, Αμπρίνες 5, Χίγκινς 13, Κούριτς 5, Κλαβέρ, Μίροτιτς 18, Καλάθης 7

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς):  Βιλντόζα, Τζεκίρι 6, Χένρι 9, Σεντεκέρσκις, Φαλ 12, Πίτερς 8, Ντράγκιτς 5, Γκεντράιτις 11, Πολονάρα 6