EUROLEAGUE

Χίμκι- ΤΣΣΚΑ 69-78: Πέμπτη σερί νίκη! (vid)

Η ΤΣΣΚΑ έφτασε στην 5η συνεχόμενη νίκη της στην Euroleague αφού επικράτησε 78-69 εκτός έδρας της Χίμκι. Τρομεροί Βόιτμαν, Τζέιμς και Σαντ Ρος

ΤΣΣΚΑ
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η ΤΣΣΚΑ πήρε φόρα για τα καλά. Επικράτησε 78-69 της Χίμκι και πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη της στην Euroleague. Ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με την φανέλα της ΤΣΣΚΑ. Τρομεροί Τζέιμς και Σαντ Ρος, εξαιρετικός ο Χάινς

Μετά απ’ αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 16-6 και είναι το δεύτερο καλύτερο μετά το 18-3 της Εφές. Η Χιμκι υποχώρησε στο 9-13 και απομακρύνθηκε από την οχτάδα. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις έχει μόλις 2 νίκες τους τελευταίους 10 αγώνες της…

Η ΤΣΣΚΑ κυριάρχησε στην αναμέτρηση μετά το πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου. Πέρα από τον επιθετικό οίστρο του Μάικ Τζέιμς, ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν έκανε πολύ μεγάλη εμφάνιση. Παράλληλα ο Χάουαρντ Σαντ Ρος πιστοποίησε πόσο χρήσιμη μεταγραφή είναι για τους Μοσχοβίτες.

Η Χίμκι προηγήθηκε με 15-11 στο 6ο λεπτό. Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε στροφές και με επιμέρους σκορ 10-1 πέρασε με 21-16 στο 9’…

Η ΤΣΣΚΑ πήρε… φόρα!

Από το 12’ και μετά, όταν η Χίμκι προηγήθηκε με 24-23 χάρη σε τρίποντο του Γιάνις Τίμα, η ΤΣΣΚΑ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα. Από τότε οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη δεν κοίταξαν ποτέ πίσω… Ήταν πάντα μπροστά και… άνετοι!

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 40-32 στο τέλος του ημιχρόνου. Απ’ εκεί και πέρα άρχισε το σόου. Πρώτα με σερί 8-0 ξέφυγε με 53-36. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ είχε φτάσει στο 59-38! Το επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο ήταν 19-6 για την ΤΣΣΚΑ.

Η Χίμκι έκανε την τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στον αγώνα καθώς μείωσε σε 64-52 στο 33’ με τον Σβεντ να έχει τους 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του στην τελευταία περίοδο. Όμως ο Σαντ Ρος και ο Τζέιμς ήταν… παρόντες, η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε πάλι με 69-52 και όλα τελείωσαν.

Παρότι ο Σβεντ δεν το έβαλε κάτω, η ΤΣΣΚΑ δεν μπορούσε να χάσει με τίποτα αυτόν τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 32-40, 38-59, 69-78

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 27 (5/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 8 λάθη), Μπούκερ 6, (10 ριμπάουντ), Τίμα 12 (3/6 τρίποντα), Καράσεφ 2, Ζάιτσεφ 2, Γέρεμπκο 5, Μόνια 6, Γκιλ, Γιόβιτς 9

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπόλομποϊ 4, Τζέιμς 21 (4/10 τρίποντα), Αντόνοφ 5, Φόιγκτμαν 15 (6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Χάκετ 1, Σαντ Ρος 12 (4/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Χίλιαρντ 5, Κουρμπανόφ (4 ασίστ), Χάινς 13 (5/6 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπέικερ 2.