EUROLEAGUE

Euroleague: Η Μπασκόνια νίκησε και πήρε και τη διαφορά! (vids)

Τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων της Παρασκευής (18/1) - Μεγάλες νίκες για Μπασκόνια και Μπούντουτσνοστ επί Αρμάνι Μιλάνο και Ρεάλ αντίστοιχα - Εύκολα επιβλήθηκε η Εφές της Νταρουσάφακα

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Ισπανία, όπου η Μπασκόνια πήρε εν τέλει τη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 80-75, στον αγώνα που έκλεισε την αγωνιστική της Euroleague.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη και η Μπασκόνια όχι μόνο κατάφερε να πάρει τη νίκη, αλλά κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχε ηττηθεί 93-90) σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Μάικ Τζέιμς επέστρεψε στην έδρα των Βάσκων ως αντίπαλος και με δικά του καλάθια, η Αρμάνι βρέθηκε να προηγείται τόσο το πρώτο δεκάλεπτο, όσο και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-49).

Ωστόσο, στο δεύτερο του αγώνα, η Μπασκόνια έπαιξε καλή άμυνα, η Αρμάνι άφησε στα… αποδυτήρια τα καλά ποσοστά στα τρίποντα και η διαφορά όχι μόνο ανατράπηκε, αλλά το προβάδισμα άλλαξε και χέρια (68-61).

Στο τέλος, οι Ιταλοί έκαναν μία αντεπίθεση και μείωσαν στο καλάθι, αλλά οι Ισπανοί ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχοι στις βολές, με συνέπεια να φτάσουν στο 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-49, 62-59, 80-75

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Πενάβα, Βιλντόσα 6 (2), Γκονζάλες, Βόιγκτμαν 11 (2), Χουέρτας 13, Τζάνινγκ 6 (2), Ντιόπ 6, Ποϊριέρ 17, Γκαρίνο, Σιλντς 12 (1), Χίλιαρντ 9 (1).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): Ντέλα Βάλε, Τζέιμς 27 (4), Μίκοβ 7 (1), Γκουντάιτιτς 9, Μπερτάνς 3 (1), Φοντέκιο, Κουζμίνσκας 8 (1), Τσιντσιαρίνι 5, Μπερνς, Μπρουκς 4, Τζέρελς 8 (1), Όμιτς 4.

Η Μπούντοτσνοστ «σκότωσε» τη Ρεάλ!

Η Μπούντουτσνοστ αποδεικνύεται πολύ δυνατή στην έδρα της και τείνει να φτιάξει μία τρομερή παράδοση κόντρα στους μεγάλους της Ευρωλίγκα, αφού κατέβαλε την αντίσταση και της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Ρεαλ με 73-60!

Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή του αγώνα τον πρώτο λόγο. Προηγήθηκαν με 7-0 και μπορεί η Ρεάλ να αντέδρασε, αλλά έκλεισαν το δεκάλεπτο με 19-15.

Στο δεύτερο οι Κόουλ και Τζάκσον διατήρησαν την επαφή τους με το καλάθι, σκοράροντας με συνέπεια και η διαφορά πήγε στους +10 (27-17), ενώ έκλεισε το 36-28 στο ημίχρονο

Η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με ένα επιμέρους 20-20 και η διαφορά να διατηρείται στην τάξη των οκτώ πόντων, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Μαυροβούνιοι ήταν ψύχραιμοι παρά την πίεση της Ρεάλ, έκαναν πολύ λιγότερα λάθη από τους Ισπανούς κι έφτασαν στο τελικό 73-60.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 56-48, 73-60

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 10, Κόουλ 14 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Σέχοβιτς, Κλαρκ Ε. 10 (2), Μπάροβιτς 6, Κλαρκ Κ. 12 (12 ριμπάουντ), Γκόρντιτς 5 (1), Μπιτάντζε 13 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ). Μπελ 3 (1), Νίκολιτς.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 8 (2), Καμπα΄σο 7 (1), Ρέγιες 4, Αγιόν 2, Ταβάρες 6, Γιουλ  10 (2), Ντεκ 4, Πρέπελιτς 2, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 5 (1).

Η Εφές έκανε περίπατο

Η Αναντολού Εφές δεν άφησε το παιχνίδι με την Νταρουσάφακα να γίνει ντέρμπι, παρά το γεγονός ότι δόθηκε τέτοιος χαρακτήρας στον αγώνα και νίκησε πολύ εύκολα με 82-68.

Οι γηπεδούχοι ήταν απλά καλύτεροι δεν προβληματίστηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τους γηπεδούχους και η νίκη ήρθε αρκετά εύκολα. Μάλιστα ανά σημεία η διαφορά ξεπέρασε τους είκοσι πόντους!

Το 21-14 του πρώτου δεκαλέπτου κολακεύει την Νταρουσάφακα, αφού το σκορ στο ημίχρονο έφτασε το 45-25!

Παρά το γεγονός ότι η διαφορά ήταν σε υψηλά επίπεδα, η Εφές δε χαλάρωσε παρά μόνο στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου, όπου και γράφτηκε τελικά το 82-68.

Tα δεκαλεπτα: 21-14, 45-25, 66-45, 82-68

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 3, Μπομπουά 10 (2), Μπαλμπάι 5 (1), Μπιρσέν 7 (1), Μότουμ 7, Σανλί 4, Μοερμάν 15 (1), Πλάις 6, Μίτσιτς 11 (1), Άντερσον 3 , Ντάνστον 2, Σίμον 9 (1).

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Σελτσούκ): Οζμιζράκ 2, Μπαϊγκούλ 3, Κοσούτ, Ντεμίρ 2, Κιντ 6, Οζντεμίρογλου 3 (1), Σαβάς 5 (1), Ντάγκλας 17 (2), Πέινερς 5 (1), Ντίμπλερ 3 (1), Έβανς 14 (2), Έρικ 8.

Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός 82-69: Χάνει και στην ισοβαθμία

Ούτε σε 10 ημίχρονα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euroleague: Η Μπασκόνια νίκησε και πήρε και τη διαφορά! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.