Euroleague: Νίκη για την Μακάμπι του Σφαιρόπουλου

Η Μακάμπι πέρασε και από την έδρα της Μπασκόνια και έχει μπει στον σωστό δρόμο στην Euroleague

Euroleague- Μακάμπι- Γουίλμπεκιν
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική της Euroleague και η Ζαλγκίρις ακόμα ψάχνει να βρει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Μπασκόνια- Μακάμπι 69-87: Συνεχίζει το σερί

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της και δείχνει ότι μπορεί να κερδίζει ακόμα και στις κακές βραδιές του Γουίλμπεκιν.

Ο Αμερικανός δεν ήταν καλός, αλλά ο Ντέρικ Γουίλιαμς (26π., 7 ριμπ.) πήρε από το χέρι την ομάδα του Έλληνα προπονητή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 35-44, 54-63, 69-87

Τα στατιστικά της Μπασκόνια

Τα στατιστικά της Μακάμπι

Εφές- Ζενίτ 79-90: Νέα ήττα

Έχουν περάσει οκτώ αγωνιστικές και η Εφές δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα τον Μάιο σήκωσε την Euroleague στην Κολωνία. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν γνώρισε νέα ήττα, την έκτη στη φετινή σεζόν. Έχοντας μόλις δύο νίκες.

Η ομάδα του Πασκουάλ ήταν κυρίαρχη στα πρώτα τρία δεκάλεπτο και το ξέσπασμα των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο δεν ήταν αρκετό για να απειληθεί.

Ο Κρις Σίνγκλετον μπορεί να μην βοήθησε τους Τούρκους, αλλά έγραψε ιστορία στην Euroleague με 210 συναπτές συμμετοχές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 33-47, 51-73, 79-90.

Ζαλγκίρις- Άλμπα 71-79: Ακόμα ψάχνει νίκη

Η Άλμπα Βερολίνου έφτασε σε μια σχετικά εύκολη στο Κάουνας, καθώς επικράτησε με 79-71 της Ζαλγκίρις. Η Λιθουανική ομάδα έχει το χειρότερο ρεκόρ στην Euroleague μιας και μετράει μόνο ήττες και καμία νίκη.

Μάρκους Έρικσον (15π.) και Όσκαρ Ντα Σίλβα (16π.) ήταν οι κορυφαίοι στο παρκέ για τους φιλοξενούμενους. Με αυτή τη νίκη η Άλμπα βρίσκεται στο 3-5 στην κατάταξη στη διοργάνωση.

Μπάγερν- Ρεάλ 76-80: Δια πυρός και σιδήρου

Η Ρεάλ που έμεινε χωρίς τον Πουαριέ και τον Ταβάρες στο παρκέ, πήρε τη νίκη στο Μόναχο απέναντι στην Μπάγερν με 80-76. Ο Γιαμπουσέλε κουβάλησε στις πλάτες του την ομάδα του Λάσο και ο Λούτσιτς που είχε την τελευταία κατοχή για τους Γερμανούς έκανε το λάθος και η ομάδα του δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 32-43, 58-60, 76-80