Euroleague: Σούπερ Ζενίτ, νίκη και για Ούνικς

Η δεύτερη ημέρα της 7ης αγωνιστικής της Euroleague τα είχε όλα. Ανατροπές, τριαντάρες και μεγάλες διαφορές. Αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Στη Ρωσία έγιναν δύο μεγάλες ανατροπές, με την Ζενίτ και την Ούνικς να κερδίζουν Μπασκόνια και Ρεάλ αντίστοιχα. Ενώ στην Κωνσταντινούπολη η Εφές ξέσπασε και έδειξε ότι η πρωταθλήτρια της Euroleague εχει ακόμα σφυγμό.

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης- Μπασκόνια 83-54

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έκανε επική ανατροπή στην έδρα της και ένα σερί 24-0 κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και τελικά τη νίκη επί της Μπασκόνια για την Euroleague.

Μπορεί το τελικό σκορ και η νίκη της Ζενίτ να φαντάζει εύκολη, όπως κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στα μέσα της δεύτερης περιόδου ήταν… τρομακτική. Σε άμυνα και επίθεση.

Για περισσότερα από το 6:30 λεπτά κράτησε χωρίς πόντο την Μπασκόνια και από το 21-30, με ένα σερί 24-0 βρέθηκε στο 45-30!

Και όχι μόνο αυτό η καλή άμυνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο που δέχθηκε μόλις 24 πόντους στην άμυνά της.

Τα στατιστικά της Ζενίτ

Τα στατιστικά της Μπασκόνια- Euroleague

Τα στατιστικά της Μπασκόνια

Euroleague- Ούνικς Καζάν- Ρεάλ Μαδρίτης 65-58

Ακόμη μια ανατροπή έγινε στη Ρωσία, αλλά αυτή τη φορά στο Καζάν. Η Ούνικς περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τη Ρεάλ έχανε με 55-58.

Αυτό όχι μόνο δεν πτόησε τους γηπεδούχους, αλλά τους ώθησε να τρέξουν ένα σερί 10-0 και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 65-58 κόντρα στην «βασίλισσα».

Τα στατιστικά της Ούνικς- Euroleague

Τα στατιστικά της Ούνικς

Τα στατιστικά της Ρεάλ- Euroleague

Τα στατιστικά της Ρεάλ

Αναντολού Εφές- Ζαλγκίρις 94-60

Η Εφές έδειξε ότι ακόμα έχει σφυγμό και διέλυσε την Ζαλγκίρις στην Κωνσταντινούπολη.  Σε μια από τις καλύτερες βραδιές της η Εφές υπενθύμισε σε όλους γιατί δεν πρέπει να την ξεγράψουν.

Μονακό- ΤΣΣΚΑ Μόσχας 97-80

Με επική ανατροπή η Μονακό έκανε τη μεγαλύτερη νίκη της στην Euroleague, επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ με 97-80. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Μονεγάσκοι είχαν διαφορετική άποψη.

Οι γηπεδούχοι με απίστευτο δεύτερο ημίχρονο διέλυσαν την ΤΣΣΚΑ, η οποία σκόραρε μόλις 28 πόντους και δέχθηκε 58!

Euroleague- Μονακό

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euroleague: Σούπερ Ζενίτ, νίκη και για Ούνικς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.