EUROLEAGUE

Μακάμπι- Εφές 77-75: Της έσπασε το σερί (vid)

Η Μακάμπι επικράτησε 77-75 της Εφές που ηττήθηκε ήττα μετά από 11 σερί νίκες και απέχει μια νίκη από την μαθηματική πρόκριση στα πλέι οφ

Μακάμπι
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Μακάμπι επικράτησε 77-75 της Εφές που ηττήθηκε ήττα μετά από 11 σερί νίκες και προκρίθηκε και μαθηματικά στα πλέι οφ.

Όπως μπορείτε να δείτε και στην βαθμολογία, η Μακάμπι παραμένει σταθερά 4η ενώ η Εφές ακόμα είναι πρώτη και με… απόσταση. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μετά απ’ αυτή την επιτυχία εξασφάλισε την πρόκρισή της στα πλέι οφ. Επιστρέφει σ’ αυτή τη φάση μετά από 5 χρόνια!

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν και πάλι εξαιρετικός με 21 πόντους. Όμως ο Οθέλο Χάντερ ήταν ο πλέον καθοριστικός παίκτης στη νίκη της Μακάμπι. Είχε 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Απολαύστε μια θεαματική φάση με πρωταγωνιστή τον Κουίνσι Έισι

Μετά από καιρό επέστρεψε σε δράση και ο Μπράιαντ Ντάνστον που έμεινε για 4 λεπτά στο παρκέ.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και τρία λεπτά πριν το τέλος η Εφές προηγήθηκε 71-65 μετά από καλάθι του Μπομπουά.

Η Μακάμπι με 2/2 τρίποντα του Καλοϊάρο και 4 πόντους του Χάντερ έτρεξε ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε 75-71 ενώ απέμεναν 43” για το τέλος.

Ο Βασίλιε Μίσιτς με… τετράποντο (εύστοχο τρίποντο και βολή μετά από φάουλ του Ντόρσεϊ) ισοφάρισε σε 75-75 ενώ απέμεναν 34” για το φινάλε της αναμέτρησης.

Η Μακάμπι… άντεξε

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Χάντερ πήρε επιθετικό ριμπάουντ. Ο Γουίλμπεκιν κέρδισε φάουλ (9” για το τέλος) ευστόχησε και στις 2 βολές και η Μακάμπι πέρασε με 77-75.

Στην τελευταία επίθεση η Εφές επέλεξε τον Λάρκιν (είχε 0/4 τρίποντα ως τότε) ο οποίος αστόχησε και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν.

Και βέβαια στο τέλος το πανηγύρισαν έντονα οι φίλοι της Μακάμπι, μαζί με τους παίκτες της ομάδας. Τα πλέι οφ ήταν γεγονός.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 36-42, 57-59, 77-75

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ, Γουίλμπεκιν 21, Έισι 4, Ρέινολντς 7, Καλοϊάρο 6, Χάντερ 15 (12 ριμπάουντ), Άβντια 4, Τζάκσον 6, Ντόρσεϊ 3, Κοέν, Στάνταμαϊρ, Ζούσμαν 11.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10, Μπομπουά 13, Σίνγκλετον 4, Μπαλμπάι, Μορμάν 8, Πλάις 10, Μίσιτς 14, Άντερσον 2, Ντάνστον, Σιμόν 14