EUROLEAGUE

Μακάμπι- Φενέρμπαχτσε 67-55: Την έκανε κομμάτια

Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου διέλυσε την Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 67-55. Ανεβαίνουν οι Ισραηλινοί, καταρρέουν οι Τούρκοι

Η Μακάμπι έδειξε ότι θα είναι πολύ ισχυρή φέτος. Μετά από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε… θρύψαλα την Φενέρμπαχτσε με 67-55. Πλέον έχει βελτιώσει σε 3-2 το ρεκόρ της στην φετινή Euroleague. Οσο για την Φενέρ; Με 1-4 βρίσκεται προς τον… βυθό της βαθμολογίας.

Η πρωταθλήτρια Ισραήλ κυριάρχησε από την αρχή του αγώνα, χάρη στην καλή της άμυνα. Είχε περισσότερες λύσεις από την αντίπαλό της και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο την… ισοπέδωσε.

Το επιμέρους σκορ 29-15 στην δεύτερη περίοδο έφερε την Μακάμπι στο +20 στο ημίχρονο (σκορ 41-21). Η Φενέρμπαχτσε για έναν ακόμα αγώνα έδειξε προβληματικό πρόσωπο. Και πλέον ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχει πάρα πολλά προβλήματα να λύσει.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η Μακάμπι προηγήθηκε με +23 (σκορ 46-23) και όλοι έβλεπαν την Φενέρμπαχτσε να… περιφέρεται στο παρκέ. Οι Τούρκοι είχαν μια αντίδραση όμως.

Πρώτα όταν με σερί 9-0 μείωσαν από 47-26 σε 47-35. Λίγο πριν το 30′ κατάφεραν να μειώσουν σε μονοψήφιο (49-41) έχοντας επιμέρους σκορ 18-3 από τη στιγμή που η Μακάμπι είχε προηγηθεί με τη μεγαλύτερη διαφορά της.

Η Μακάμπι μετά τη διαφορά…

Τα πράγματα άρχισαν να… σφίγγουν για τους γηπεδούχους όταν η Φενέρμπαχτσε μείωσε σε 59-54 και μάλιστα πήρε και την κατοχή. Απέμεναν 3’21” για το τέλος του αγώνα και ο Ντατόμε είχε την ευκαιρία να βάλει για τα καλά την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Το σουτ τριών πόντων που επιχειρησε όμως δεν βρήκε στόχο.

Η Φενέρ είχε και δεύτερη ευκαιρία αλλά πάλι ο Ντατόμε (2’48” για το τέλος) αστόχησε σε δίποντο.

Τελικά ο Ιταλός ολοκλήρωσε τον… εφιάλτη. Στην επόμενη φάση έκανε φάουλ στον Μπλακ ο οποίος ευστόχησε στο σουτ. Εβαλε και τη βολή και το σκορ πήγε στο 62-54. Ηταν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 41-21, 52-41, 67-55

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 2, Ουίλμπεκιν 9, Εϊσι, Χάντερ 11 (5 ριμπάουντ), Κάσπι 13 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αβντια, Ντόρσεϊ 3 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 3, Ουόλτερς 11 (5 ασίστ), Μπλακ 10 (15 ριμπάουντ), Ζούσμαν 5.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 1, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς, Σλούκας (0/5 σουτ), Ντε Κολό 13 (3/3 τρίποντα), Ουίλιαμς 11 (6 ριμπάουντ), Βέσελι 8, Ντίξον 11 (3/5 τρίποντα), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 9 (2/5 τρίποντα), Λοβέρν 2.