EUROLEAGUE

Μακάμπι- Μιλάνο 85-86 (παρ.70-70): Υπογραφή Ντιλέινι

Με καλάθι του Μάλκολμ Ντιλέινι, 3’’ πριν το τέλος της παράτασης, το Μιλάνο πήρε τεράστια νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 86-85. Συγκλονιστικός ο αγώνας, πολύ χαμηλά πλέον στη βαθμολογία η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Πριν τη… χαριστική βολή του Ντιλέινι στην Μακάμπι, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί 85-84 με 2/2 βολές του...

Μακάμπι- Αρμάνι
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Πριν τη… χαριστική βολή του Ντιλέινι στην Μακάμπι, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί 85-84 με 2/2 βολές του Σκότι Γουίλμπεκιν, 14’’ πριν το τέλος. Κάπως έτσι η Μακάμπι είχε πάρει ξανά το προβάδισμα μετά το εύστοχο τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεζ (83-84).

Οι Ιταλοί με επιμέρους σκορ 19-1 (!!!) προηγήθηκαν 46-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν, πέρασαν μπροστά καθώς ο αγώνας έγινε συγκλονιστικός και μάλιστα έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη. Κι αυτό γιατί προηγήθηκαν 70-66 ενώ απέμεναν 28’’ για το τέλος.

Όμως ο Κέβιν Πάντερ με… τετράποντο (εύστοχο τρίποντο, κερδισμένο φάουλ και βολή) ισοφάρισε σε 70-70 και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Όπου ο Ντιλέινι έβαλε την υπογραφή του στην τελευταία φάση.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-46, 53-59, 70-70 (καν.αγ.), 85-86 (παρ.)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 17, Γουίλμπεκιν 17, Τζόουνς 6, Καλοϊάρο 2, Χάντερ 14, Ντόρσεϊ 4, Ντιμπαρτολομέο 8, Μπλέιζερ 5, Μπέντερ 8, Ζίζιτς 4.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 18, ΛεΝτέι, Μιτσόφ 6,Ρολ 2, Ροντρίγκεζ 10, Ταρσζέφσκι 1, Ντιλέινι 16, Σιλντς 14, Μπρουκς 7, Χάινς 12