EUROLEAGUE

Μιλάνο – Φενέρμπαχτσε 87-74: Με αέρα οι Ιταλοί (vid)

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για το Μιλάνο, πολύ κακό ξεκίνημα, από τα χειρότερα στην καριέρα του Ομπράντοβιτς στην Euroleague

Μετά την Ζαλγκίρις και τον Παναθηναϊκό, η Φενέρμπαχτσε ήταν το τρίτο στη σειρά… θύμα της Αρμάνι Μιλάνο. Οι Ιταλοί επικράτησαν άνετα με 87-74 και πλέον το ρεκόρ τους έχει βελτιωθεί στο 3-1. Στον αντίποδα οι Τούρκοι έχουν 1-3.

Ασφαλώς πρόκειται για ένα από τα χειρότερα ξεκινήματα στην καριέρα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Μέχρι στιγμής η Φενέρ έχει νικήσει μόνο την Μπασκόνια στην Κωνσταντινούπολη. Βέβαια είχε τρεις αγώνες εκτός έδρας ως τώρα (Ρεάλ, Ερυθρός Αστέρας και Μιλάνο) κι ακολουθεί τέταρτος (στο Τελ Αβίβ με την Μακάμπι την Τετάρτη 30/10). Και πάλι όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν αποδίδει όπως περίμεναν οι περισσότεροι.

Για τον αγώνα δεν υπάρχουν και πολλά που θα μπορούσε να πει κάποιος. Το Μιλάνο πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ και μετά το… 6ο λεπτό δεν απειλήθηκε καθόλου.

Κυριάρχησε το Μιλάνο

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν 20-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά κυριάρχησαν. Με το σκορ στο ημίχρονο στο 41-29 το γήπεδο.. κατηφόριζε. Η Φενέρ δεν είχε λύσεις. Με 6/22 τρίποντα συνολικά και με τον Ντε Κολό στα 3/11 σουτ τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα. Ο Σλούκας (2/6 σουτ αλλά και 7 ασίστ) επίσης ήταν μακριά από τα στάνταρντς του.

Ο Ετορε Μεσίνα από την άλλη πήρε μεγάλη βοήθεια από τον πολύπειρο Σέρχιο Ροντρίγκεθ αλλά τα καλύτερα μαντάτα έφτασαν από αλλού. Ο Αρτούρας Γκουντάιτις επέστρεψε στην Euroleague μετά από πολύ καιρό κι έδειξε πόσο σημαντικός είναι για το παιχνίδι των Ιταλών.

Στην σταθερότητα του Μίτσοφ προστέθηκε το εξαιρετικό παιχνίδι του Ντέλα Βάλε και οι Ιταλοί έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-29, 66-55, 87-74

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 15 (3/6 τρίποντα), Μίτσοφ 7 (1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπιλίγκα 6 (6 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 17 (5/8 δίποντα, 7/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Ρολ 6 (2/4 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 22 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ταρσζέφσκι 8 (9 ριμπάουντ), Τσιντσιαρίνι, Ουάιτ, Σκόλα 6.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν, Μαχμούτογλου 8 (2/3 τρίποντα), Μπιμπερόβιτς 4, Σλύκας 7 (2/6 σουτ, 7 ασίστ), Ντε Κολό 12 (3/11 σουτ), Ουίλιαμς 8, Βέσελι 14 (7 ριμπάουντ), Ντίξον 2, Ντουβερίογλου, Ντατόμε 5 (2/8 σουτ), Λοβέρν 14 (8 ριμπάουντ)