EUROLEAGUE

Ο Έτορε Μεσίνα που χάνει τους… τελικούς (vids)

Πέντε χρόνια μετά την τελευταία του αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο Έτορε Μεσίνα επιστρέφει και… απειλεί! Τι έχει γράψει το παρελθόν; Δεκαοχτώ αγώνες ως αντίπαλος… Τέσσερις (κι απόψε πέντε) διαφορετικές ομάδες. Τρεις τελικοί Euroleague… Και πολλές στιγμές αλησμόνητες. Όλες αυτές οι λίγες λέξεις περικλείουν την αντιπαλότητα του Παναθηναϊκού με τον Ετορε Μεσίνα. Ο Ιταλός προπονητής...

Όλες αυτές οι λίγες λέξεις περικλείουν την αντιπαλότητα του Παναθηναϊκού με τον Ετορε Μεσίνα.

Ο Ιταλός προπονητής μπήκε στα… βαθιά σε ηλικία 30 ετών (το 1989) στην Βίρτους Μπολόνια. Άργησε πάντως να βρει απέναντί του τον Παναθηναϊκό και μάλιστα η πρώτη- μεταξύ τους- μονομαχία καταγράφηκε σε τελικό Euroleague. Συγκεκριμένα το 2002 και μέσα στο «σπίτι» του Μεσίνα, στο «Παλαμαλάγκουτι» της Μπολόνια. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 89-83 της Βίρτους και κατέκτησε το 3ο ευρωπαϊκό της ιστορίας του.

Ήταν η μία, μοναδική, πρώτη και τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε σε επίσημο αγώνα της Βίρτους. Μετά άρχισαν τα δύσκολα για την ομάδα κι έτσι ο Μεσίνα τράβηξε για άλλες πολιτείες. Και συγκεκριμένα για το Τρεβίζο. Και πάλι όμως θα έβρισκε μπροστά του τον Παναθηναϊκό, σε αγώνες όχι τόσο κρίσιμους αλλά σίγουρα σημαντικούς.

Μεσίνα: Με την Μπένετον

Την περίοδο 2003-2004 ο αγώνας (στο Σπόρτιγκ) δεν είχε και τίποτα το αξιοσημείωτο στη νίκη του Παναθηναϊκού με 82-75. Στην ρεβάνς του Τρεβίζο έγινε χαμός. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο χάρη στη μνημειώδη εμφάνιση του Γιάκα Λάκοβιτς (36 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 14 κερδισμένα φάουλ και 51 στον βαθμό αξιολόγησης) αλλά ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση από διαιτητικό σφάλμα: Στην τελευταία φάση της κανονικής περιόδου ο Γκαρμπαχόσα έκανε προφανές επιθετικό φάουλ πριν ισοφαρίσει σε 90-90. Η Μπένετον επικράτησε 111-101 στην παράταση. Την περίοδο 2004-2005 η Μπένετον νίκησε 83-77 στο Τρεβίζο αλλά ο Παναθηναϊκός «απάντησε» 80-71 στο ΟΑΚΑ και της τελείωσε τις ελπίδες για πρόκριση στο TOP 16.

Η… μαύρη περίοδος

Στην πρώτη του θητεία στην ΤΣΣΚΑ ο Μεσίνα είχε μια δύσκολη περίοδο κόντρα στον Παναθηναϊκό: Τη σεζόν 2005-2006 έχασε 92-82 στο ΟΑΚΑ (τον… εκτέλεσε ο Σπανούλης με 28π.), αλλά και 89-84 στην Μόσχα.

Το 2007 και το 2009 ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΤΣΣΚΑ του Μεσίνα σε δύο τελικούς Euroleague (93-91 στο ΟΑΚΑ και 73-71 στο Βερολίνο). Τέσσερις αγώνες, τέσσερις ήττες από τον Παναθηναϊκό και δύο χαμένοι τελικοί στην Αθήνα και το Βερολίνο… Το λες και κάπως βαρύ!

Με την Ρεάλ

Ο Έτορε Μεσίνα μετακόμισε στην Ρεάλ το καλοκαίρι του 2009 και την ίδια σεζόν βρήκε απέναντί του τον Παναθηναϊκό. Μάλιστα νίκησε (την περίοδο 2009-2010) δύο φορές τον Παναθηναϊκό, με 80-70 στην Μαδρίτη και με 76-67 στην Αθήνα. Ήταν οι μοναδικές αναμετρήσεις του Μεσίνα κόντρα στον Παναθηναϊκό στο διάστημα που εργάστηκε στην Ρεάλ Μαδρίτης… Που -γενικά- δεν μπορούμε να πούμε ότι τα πήγε και υπέροχα!!!

Μεσίνα: Η 2η θητεία στην Μόσχα

Το σερί που άρχισε με την Ρεάλ κόντρα στον Παναθηναϊκό συνεχίστηκε κατά την 2η θητεία του Έτορε Μεσίνα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Την σεζόν 2012-2013 νίκησε δύο φορές τον Παναθηναϊκό (86-69 στην Ρωσία και 69-63 στο ΟΑΚΑ) για την κανονική περίοδο. Την περίοδο 2013-2014 στα πλέι οφ η ΤΣΣΚΑ νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ στο Μιλάνο. Συνολικά σε 18 αγώνες με 4 διαφορετικές ομάδες κόντρα στον Παναθηναϊκό ο Έτορε Μεσίνα έχει 9 νίκες και ισάριθμες ήττες.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Έτορε Μεσίνα που χάνει τους… τελικούς (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College