EUROLEAGUE

Ρεάλ Μαδρίτης- Εφές 80-76: Υπερήφανη «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ είναι «Βασίλισσα», έχει υπερηφάνεια, φανέλα και προσωπικότητα και κάπως έτσι πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησε 80-76 της Εφές.

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Ρεάλ που μείωσε πλέον σε 2-1 τη σειρά στα PlayOffs της Euroleague, ήταν στο καναβάτσο μέχρι και 4’34’’ πριν το τέλος! Τότε η Εφές ήταν μπροστά στο σκορ με 76-74! Μπορεί να ακούγεται περίεργο αλλά η Ρεάλ στο διάστημα αυτό κράτησε τους Τούρκους στο μηδέν! Με σερί 16-0 έφτασε στη νίκη με 80-76 και έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιουλ, πήρε παράταση ζωής. Ο τέταρτος αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Μεγάλη Πέμπτη (29/4-22:00) στην Μαδρίτη. Ο αγώνας είχε εντυπωσιακή διακύμανση.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο στο 15-15 τα πράγματα άλλαξαν. Οι Τούρκοι άρχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και οι γηπεδούχοι… δεν τους προλάβαιναν! Οι αυτοματισμοί για την ομάδα του Αταμάν ήταν άριστοι και η Εφές άρχισε να παίρνει διαφορά.

Η Ρεάλ ήταν κοντά μέχρι το 15’ (σκορ 27-24 για την Εφές) και στη συνέχεια είχαν… μονόλογο οι φιλοξενούμενοι. Ξέφυγαν με 35-26 στο 18’30’’ και με 38-28 στο ημίχρονο. Ακόμα κι όταν η Ρεάλ μείωσε σε 49-40 στο 26’ οι Τούρκοι απάντησαν με τρίποντα των Μίσιτς και Σιμόν, ξέφυγαν 55-40 και όλα ήταν υπέρ τους, ξανά. Όμως…

Η Ρεάλ έκανε τη μεγάλη προσπάθεια δείχνοντας πόσο υπερήφανη ομάδα είναι.

Μείωσε σε 76-75 μετά από τρίποντο του Τόμπινς με 1’34’’ να απομένουν. Ο Σίνγκλετον αστόχησε και το νέο τρίποντο του Ρούντι (με 51’’ για τη λήξη) έδωσε προβάδισμα, 78-76 στην Ρεάλ!

Ο Μίσιτς αστόχησε όπως και οΓιουλ αστόχησε σε λέι απ αλλά ο Γκαρούμπα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και τελείωσε τη φάση. Και μαζί τον αγώνα αφού στα 18’’ που απέμεναν το μόνο που κατάφερε η Εφές ήταν να κάνει ένα κακό σουτ ο Μορμάν!

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 28-38,  48-58, 80-76

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοσέρ 9, Φερνάντεζ 3, Αμπάλντε 11, Τάιους 10, Λαπροβίτολα, Βούκτσεβιτς, Αλοσέν, Γκαρούμπα 10, Κάρολ 7, Γιουλ 20, Τόμπκινς 8, Τέιλορ 2

ΕΦΕΣ (Αταμάν):  Λάρκιν 6, Μπομπουά 18, Σίνγκλετον 4, Σανλί 7, Μορμάν, Πλάις, Μίσιτς 29, Άντερσον, Ντάνστον 9, Σιμόν 3