EUROLEAGUE

Ρεάλ Μαδρίτης- Βαλένθια 77-93 : Την ισοπέδωσε!!!

Φοβερή και τρομερή η Βαλένθια πέρασε σα σίφουνας με 93-77 από την Μαδρίτη κόντρα στην Ρεάλ και έκανε το 2/2 στην φετινή Euroleague

Βαλένθια
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η εκπληκτική Βαλένθια πέρασε σα σίφουνας μέσα από την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης. Και πλέον μετράει 2/2 στη φετινή Euroleague.

Η Βαλένθια επικράτησε με το επιβλητικό της Ρεάλ. Και δικαιολόγησε επάξια αυτό που πολλοί πίστευαν μετά τη ζωηρή της δραστηριότητα στη διάρκεια των μεταγραφών: Ότι φέτος είναι ικανή να πετύχει πολλά.

Η Ρεάλ ήταν και πάλι προβληματική. Όπως και στην πρεμιέρα με την Μπασκόνια όπου είχε χάσει με… κάτω τα χέρια.

Από τη δεύτερη περίοδο και μετά η Βαλένθια ήταν απολαυστική. Με επιμέρους σκορ 27-20 στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 44-39 υπέρ της. Στην 3η περίοδο άρχισε να απομακρύνεται από την Ρεάλ και προηγήθηκε με +17 (σκορ 51-68) λίγο πριν το 30’.

Και στην τελευταία περίοδο έγινε… σόου η ιστορία. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 12-0 μετέτρεψαν το 68-55 σε 80-55 και πήραν διαφορά… 25 πόντων από την Ρεάλ. Πλέον όλα είχαν τελειώσει, ο αγώνας είχε κριθεί, η Βαλένθια είχε περάσει νικήτρια από την Μαδρίτη.

Ο Μπόγια Ντούμπλιεβιτς ήταν εκπληκτικός και μακράν ο MVP της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-44, 53-68, 77-93

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοσέρ 2, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 12, Αμπάλντε 5, Καμπάτσο 14, Αλοσέν 2, Ντεκ 2, Γκαρούμπα 4, Ταβάρες 15, Γιουλ 5, Τόμπκινς 12

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 5, Πραντίγια, Λαμπεϊρί 9, Φαν Ρόσομ 5, Τόμπι 13, Κάλινιτς 10, Ντούμπλιεβιτς 24, Βίβες 4, Σαν Εμετέριο 9, Γουίλιαμς 7, Χέρμανσον 6