EUROLEAGUE

Βαθμολογία Euroleague: Η Μπασκόνια «σκόρπισε» τη Μπαρτσελόνα με Μπάλντγουιν!

Νίκες για Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, Ούνικς Καζάν και Μπασκόνια στα τρία ματς που πραγματοποιήθηκαν την Πέμπτη (30/12) για την 18η αγωνιστική.

Βαθμολογία Euroleague: Νίκες για Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, Ούνικς Καζάν και Μπασκόνια στα τρία ματς που πραγματοποιήθηκαν την Πέμπτη (30/12).
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Βαθμολογία Euroleague: Με έξι παίκτες να σημειώνουν διψήφιους πόντους εκ των οποίων ο -πρώην παίκτης του Ολυμπιακού- Γουέιντ Μπάλντγουιν είχε 16π. και 8 ασίστ, η Μπασκόνια κατατρόπωσε την Μπαρτσελόνα με 94-75, για την 18η αγωνιστική της Euroleague.

Αυτή ήταν η 3η ήττα για τη Μπαρτσελόνα (παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες μεταξύ των οποίων ο Καλάθης) σε 18 ματς και πρώτη μετά από 9 σερί νίκες. Από την πλευρά της Μπασκόνια πήγε στο 7-11, πιάνοντας τους Ερυθρό Αστέρα, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Μονακό με τον ίδιο απολογισμό.

Οι Καταλανοί που είχαν κορυφαίο τον Μίροτιτς με 19π.  άντεξαν μόνο για ένα ημίχρονο, καθώς το 34-20 του τρίτου δεκαλέπτου καθάρισε την υπόθεση νίκη, με τo προβάδισμα της Μπασκόνια (κατέβηκε με 11 παίκτες) να εκτοξεύεται ακόμη και στο +23 (80-57).

Από εκεί και πέρα η Ζενίτ επικράτησε μέσα στο Βελιγράδι του Ερυθρού Αστέρα στην παράταση με 80-76. Το κανονικό παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 69-69 η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ξεκάθαρα ανώτερο και με κορυφαίο τον Μπίλι Μπαρόν  (25π.) έφτασε το ρεκόρ της στο 12-6.

Τέλος στο τρίτο ματς της ημέρας η Ούνικς Καζάν πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη  στη μάχη της 8άδας, καθώς επικράτησε με 75-67 επί της Εφές.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζον Μπράουν με 20π. ενώ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Μάριο Χεζόνια είχε 9π., 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, αλλά αι 4 λάθη σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Θυμίζουμε ότι μετά το Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ την Τετάρτη (30/12), σήμερα Πέμπτη (30/12) αναβλήθηκε και το Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις λόγω κρουσμάτων.

Στο μεταξύ η Euroleague όρισε ημερομηνίες για τα αναβληθέντα ματς Φενέρ-Ρεάλ και Αρμάνι-Άλμπα, όμως μένουν να οριστούν τα ματς των δύο ελληνικών ομάδων, καθώς επίσης και το Βιλερμπάν-Μπάγερν.