EUROLEAGUE

Ζενίτ- Μπαρτσελόνα 70-78: Προβάδισμα ξανά!

Η Μπαρτσελόνα έκανε το break στην Αγία Πετρούπολη, επικράτησε 78-70 της Ζενίτ και προηγείται με 2-1 στη σειρά των PlayOffs της Euroleague.

Έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε ξανά με το μέρος της το πλεονέκτημα έδρας. Ο τέταρτος αγώνας έχει προγραμματιστεί γα την Μεγάλη Παρασκευή (30/4-20:00). Με νίκη της Ζενίτ η σειρά θα επιστρέψει για τον 5ο και τελικό αγώνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» της Βαρκελώνης την Τρίτη του Πάσχα (4/5-22:00). Με νίκη της Μπαρτσελόνα, όλα τελειώνουν. Οι Καταλανοί παίρνουν το εισιτήριο για το φάιναλ φορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (16-16) ενώ στο 23’30’’ η Ζενίτ έκανε μια πρώτη απόπειρα να ξεφύγει όταν και προηγήθηκε 25-19 και ένα λεπτό αργότερα 28-21. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-3 όταν και προηγήθηκαν 34-31 με 19’’ να απομένουν για το τέλος του ημιχρόνου.

Το πρώτο εικοσάλεπτο βρήκε την Μπαρτσελόνα στο 34-33 ενώ στο 25’ ξέφυγε με 48-40 και στο 27’ με 52-42. Πλέον είχε γίνει το «αφεντικό» της αναμέτρησης  αν και η Ζενίτ μείωσε σε 55-51 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμα περισσότερο (54-55) αλλά ένα σερί 7-0 της Μπαρτσελόνα που την έφερε στο 66-58 της έδωσε νέο αέρα. Η Ζενίτ προσπάθησε, μείωσε σε 70-66 αλλά η άμυνα της Μπαρτσελόνα λειτούργησε καλά και την οδήγησε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-34, 51-55, 70-78

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Ρίβερς 8, Ζακχάροφ, Πάνγκος 10, Χόλινς 1, Τόμας 10, Μπάρον 19, Κβοστόβ, Πούσκοβ, Ζούμπκοβ, Πόιθρες 14, Μπλακ 8
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 22, Χάνγκα 6, Μπολμαρό, Σμιτς, Γκασόλ 2, Οριόλα, Αμπρίνες 1, Χίγκινς 16, Μαρτίνεθ, Κούριτς 13, Μίροτιτς 11, Καλάθης 7

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ζενίτ- Μπαρτσελόνα 70-78: Προβάδισμα ξανά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College